Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpadnijcie do Bramy Człuchowskiej

Maria Eichler
Warto wybrać się do Bramy Człuchowskiej.
Warto wybrać się do Bramy Człuchowskiej. Maria Eichler
W wakacje warto nadrobić braki w kulturze. A więc także przejść się do muzeum i zobaczyć, co mają tam ciekawego. Najpierw Brama Człuchowska.

Wystawa historyczna poświęcona dziejom Chojnic ukazuje kolekcję przeszło dwustu zabytków z okresu od XIV w., w tym m.in. skarb monet krzyżackich, militaria, przedmioty obrazujące rozwój chojnickiego samorządu, rzemiosła, organizacji społecznych oraz zabytki związane z konkretnymi osobami.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Non multa sed multum to wystawa akcentująca misję muzeum, czyli gromadzenie i ochronę zabytków poprzez pokaz wybranych, cennych muzealiów ze wszystkich dziedzin muzealnej kolekcji. Wzbogacona o znaleziony w 2014 r. skarb z Charzyków, jak również o multimedialną prezentację technik konserwatorskich - dedykowana jest wszystkim konserwatorom, którzy systematycznie przywracają pierwotny blask wielu zniszczonym zabytkom.

Kultury materialnej Kaszub dotyczy wystawa etnograficzna ukazująca tradycyjne wnętrze gburskiej chaty kaszubskiej, przybliża codzienną rzeczywistość życia Kaszubów. Prezentuje charakterystyczne dziedziny zajęć egzystencjalnych mieszkańców Kaszub południowych, jak: tkactwo, hafciarstwo, garncarstwo, plecionkarstwo z korzeni sosny, zbieractwo, rybołówstwo, praca w polu.

Muzealną propozycją czasową na okres wakacji jest reportażowa wystawa fotograficzna pt. Rowerem przez Afrykę. Wyprawa Kazimierza Nowaka 1931-1936. Kazimierz Nowak (ur. 11 stycznia 1897 r. w Stryju, zm. 13 października 1937 r. w Poznaniu) podróżnik, korespondent i fotograf, uważany jest za pioniera polskiego reportażu.W latach 1931-1936, rowerem, pieszo, czółnem, pociągiem, konno i na grzbiecie wielbłąda, przemierzył afrykański kontynent z północy na południe i z powrotem, łącznie pokonując prawie 40 tys. km! Wyprawę przez Czarny Ląd rozpoczął w 1931 r. w Trypolisie, a w 1934 r. dotarł na Przylądek Igielny; wyprawę zakończył w 1936 r. w Algierze. Jego reportaże i obrazy Afryki są nie tylko bezcennym dokumentem etnograficznym, ale również świadectwem hartu ducha, wrażliwości i odwagi.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska