Zarząd dróg wystawił właśnie do wglądu "Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Bydgoszczy". Od poniedziałku (20 maja) każdy może zapoznać się z jego treścią.
250 stron wytycznych
A - dodajmy - bardzo ciekawą, bo ponad 250-stronicowy tzw. plan transportowy, docelowo będzie określać kierunki pracy naszych drogowców. Można w nim na przykład znaleźć takie informacje, jak kształt komunikacji miejskiej po uruchomieniu linii tramwajowej do Fordonu, czy budowy torowiska w ulicy Kujawskiej. Ale nie tylko. Opracowanie zawiera też wiele innych, szczegółowych rozwiązań związanych z rozwojem transportu publicznego w Bydgoszczy - od podziału miasta na strefy transportowe po warunki prawne organizacji rynku przewozów.
Rafał Grzegorzewski, naczelnik wydziału transportu publicznego w ZDMiKP, podkreśla, że nowy plan transportowy dla Bydgoszczy jest dokumentem, który w sposób szczegółowy nakreśla kierunki działania w zakresie publicznego transportu zbiorowego. - Obejmuje rozwiązania w szczególności związane z: komunikacją miejską, międzygminną, podmiejską, planowaną ofertą linii turystycznych, zasadami organizacji rynku przewozów, polityką taborową, czy problematyką osób niepełnosprawnych - wylicza Grzegorzewski.
Konieczność stworzenia takiego planu wynika z zapisów Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. - Przepisy dokładnie określają, co powinien zawierać plan. Bardzo duża część tych elementów została uwzględniona już w studium transportowym, w którym uwzględniliśmy nie tylko badania związane z transportem publicznym, ale także z pozostałymi obszarami sieci transportowej: ruchu indywidualnego, rowerowego, pieszego, parkowania, czy bezpieczeństwa - podkreśla Rafał Grzegorzewski.
Uwagi do 12 czerwca
Aktualnie plan transportowy dostępny w ramach konsultacji społecznych na internetowej stronie: www.zdmikp.bydgoszcz.pl.
Do 12 czerwca każdy może proponować zmiany. Potem dokument będzie dyskutowany w gronie radnych, którzy zaakceptują jego ostateczną treść.
Trzy wazne dla drogowców dokumenty
Pierwszy i podstawowy to "Polityka transportowa Bydgoszczy do roku 2025", która w sposób ogólny określa cele bydgoskiej polityki transportowej.
Kolejnym jest studium transportowe. Również to opracowanie ma znaczenie ogólne, ale wskazuje już priorytetowe inwestycje infrastrukturalne dotyczące transportu publicznego oraz drogowego, które dadzą największe efekty dla uczestników transportu publicznego oraz komunikacji indywidualnej.
Plan transportowy jest natomiast dokumentem, który w sposób bardziej szczegółowy nakreśla kierunki działania w zakresie publicznego transportu zbiorowego.Wszystkie z tych trzech są na różnych etapach wdrażania i niedługo ich zapisy oficjalnie staną się wyznacznikami pracy naszych drogowców.
Czytaj e-wydanie »