https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrócą zwolnienia za 100 procent dla służb mundurowych?

Mundurowi skarżą się, że wprowadzone w 2014 roku przepisy z góry zakładały, że każdy policjant czy strażak na zwolnieniu lekarskim to cwaniak i oszust. Powtarzano na przykład opowieści, że funkcjonariusze teoretycznie przebywali na zwolnieniu, pobierali 100 procent pensji, a w tym samym czasie dorabiali na boku.
Mundurowi skarżą się, że wprowadzone w 2014 roku przepisy z góry zakładały, że każdy policjant czy strażak na zwolnieniu lekarskim to cwaniak i oszust. Powtarzano na przykład opowieści, że funkcjonariusze teoretycznie przebywali na zwolnieniu, pobierali 100 procent pensji, a w tym samym czasie dorabiali na boku. archiwum
Powstał projekt ustawy przywracającej poprzednie regulacje. - To powrót do normalności - mówią w służbach mundurowych.

Do 31 maja 2104 roku policjant, strażak czy funkcjonariusz Straży Graniczne na zwolnieniu lekarskim otrzymywał sto procent poborów. Jednak 1 czerwca weszła w życie nowa ustawa. Od tego czasu przedstawiciele służb mundurowych w czasie choroby, dostawali 80 proc. zarobków.

- Nieprzemyślana, chaotyczna, przyniosła więcej szkody niż pożytku - ocenia dziś Jerzy Kostrzewski, wiceprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. - W dodatku nie było na tym oszczędności, bo te 20 procent najczęściej wypłacano za zastępstwa.

Mundurowi skarżą się, że wprowadzone w 2014 roku przepisy z góry zakładały, że każdy policjant czy strażak na zwolnieniu lekarskim to cwaniak i oszust. Powtarzano na przykład opowieści, że funkcjonariusze teoretycznie przebywali na zwolnieniu, pobierali 100 procent pensji, a w tym samym czasie dorabiali na boku.

- Nie można wykluczyć, że takie przypadki były, ale w każdej formacji są czarne owce - dodają policjanci.
Nadużycia, jeśli się zdarzały, wynikały zdaniem Jerzego Kostrzewskiego, z prostej przyczyny. - W czasie prac nad poprzednią ustawą apelowaliśmy, by zamiast zmieniać przepisy, zaostrzyć kontrole i po prostu sprawdzać, czy funkcjonariusz naprawdę jest chory. Nikt nas jednak wtedy nie słuchał - dodaje związkowiec.

Zapraszamy do naszego nowego serwisu: >>> www.pomorska.pl/kobieta <<<

Projekt ustawy przywracającej 100 procent uposażenia podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim w przypadku pracowników policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej, Biurze Ochrony Rządu oraz Służbie Celnej został przygotowany przez Grupę Roboczą Forum Dialogu Społecznego przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Walczyliśmy o takie rozwiązania od dawna, jesteśmy zadowoleni - deklaruje Jarosław Koprowski z Kujawsko-Pomorskiego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”.

Zaznacza jednocześnie, że w przypadku strażaków trudno mówić o masowym chodzeniu na zwolnienia. - Każdy wie, że jeśli jest chory, to kolega będzie go musiał zastąpić - dodaje związkowiec.

Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu, wczoraj na 1530 kujawsko-pomorskich funkcjonariuszy, 33 przebywało na zwolnieniu lekarskim.

W kilka miesięcy po wejściu ustawy obniżającej próg ze 100 do 80 procent, ministerstwo spraw wewnętrznych informowało, że w skali całego kraju o około 30 procent zmniejszyła się liczba policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy BOR przebywających na L-4. W przypadku strażaków z naszego regionu, przed wejściem ustawy na zwolnieniach było 806 strażaków, zaś już po tym, jak zaczęła obowiązywać 572 strażaków.

Czy obniżenie wynagrodzenia do 80 procent spowodowało, że strażacy nie biorą chorobowego, by nie stracić finansowo? - Można zaryzykować stwierdzenie, że obniżenie wynagrodzenia o 20 procent spowodowało wyeliminowanie krótkoterminowych zwolnień lekarskich strażaków, chociaż z drugiej strony w statystykach nie rozróżniamy, czy choroba ma związek ze służbą czy nie - odpowiada mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka kujawsko-pomorskich strażaków. - Warto również zaznaczyć, że strażacy ubezpieczają się na ryzyko dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby, rekompensując sobie utraconą część wynagrodzenia - dodaje.

Jeśli chodzi o policjantów, 1 czerwca 2013 roku na zwolnieniach przebywało 464 kujawsko-pomorskich funkcjonariuszy. 1 czerwca tego roku była to liczba 433 osób.

W bydgoskiej policji w 2015 roku udzielono 1612 zwolnień, rok wcześniej było ich 2001.

Zarówno przedstawiciele związkowców w policji czy straży pożarnej znają przypadki, kiedy funkcjonariusz przyszedł na służbę mimo choroby. - Dla niektórych pobory niższe o 20 procent to dużo - przekonuje Jerzy Kostrzewski.

Nowa ustawa,która może wejść w życie od 2017 roku, nie będzie i tak kopią tej sprzed 1 czerwca 2014 roku. - Zaproponowaliśmy, by przypadku do 90 dni zwolnienia w roku, była to stawka 100 procent, a powyżej 80 procent - wyjaśnia Kostrzewski.

***

źródło: TVN Meteo Active/x-news

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mundurowy

W przypadku do 90 dni zwolnienia w roku, była to stawka 100 procent, a powyżej 80 procent, nawet mądre rozwiązanie, bowiem ubezpieczając się na ryzyko dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby, rekompensujemy sobie utraconą część wynagrodzenia - prawda ?

 

z
zz

Niesamowita precyzja

"...Do 31 maja 2104 roku policjant, strażak czy funkcjonariusz Straży Graniczne na zwolnieniu lekarskim otrzymywał sto procent poborów..."
 

 
i
intro

KAŻDY normalny Polak dostaje 80%

Dlaczego Oni mają mieć lepiej?? 

liczba L4 spadła o 20%-to mówi wszystko na ten temat. 

m
maja
W dniu 19.08.2016 o 09:00, JA napisał:

qwert i obiektywny, a kto wam zabronil isc do policji? no ale po zawodowce ciezko,  wiec teraz jeden z drugim niech sie wkurw,a i komentuje. to miód  na moje oczy jak widze takie komentarze ludzi zazdrosnych :)

zabawny jestes kolego. 

nie chodzi o to że zżera zazdrości tylko ze to jest niesprawiedliwe dla reszty zawodów. 

J
JA

qwert i obiektywny, a kto wam zabronil isc do policji? no ale po zawodowce ciezko,  wiec teraz jeden z drugim niech sie wkurw,a i komentuje. to miód  na moje oczy jak widze takie komentarze ludzi zazdrosnych :)

O
Obiektywny

@mówić prawdę. Przestań robić autopromocję swojej branży. Zwykły pracownik idzie na zwolnienie to otrzymuje 80%wynagrodzenia. W czym wy jesteście lepsi? W braniu kopert? W pierdzeniu za biurkiem? Jak was potrzeba, to w strachu, z podkulonym ogonem znikacie. Byle do emerytury. To obywatele płacą podatki na wasze pensje. Trochę pokory. Nie szkołę należy obrzucać, tylko jednym kamieniem należy trafić mojego przedmówcę. W ramach społecznej sprawiedliwości, aby bardziej obiektywne osądy stawiał.

c
czytelnik

A jak ta sprawa rozwiązana jest w przypadku osób pracujących w innych zawodach?

m
mówić prawdę &#33;

I bardzo rozsądnie ! Dlaczego to policjant ma otrzymywać 80% emerytury, zasiłku chorobowego itd. itp. ? Reszta rżnie Państwo Polskie aż huczy ! Tremu kto powie, że mają wcześniejszą emeryturę odpowiem: trzeba było się uczyć, a nie kamieniami w szkołę rzucać !

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska