
O mocy i sile wrotyczu, mogliśmy się już przekonać za sprawą mitologii greckiej, w której to stanowił on dar od Zeusa dla Ganimedesa. Ten młody królewicz trojański, za sprawą swojej ogromnej urody, niemal natychmiast stał się faworytem i kochankiem najwyższego z bogów.
By móc nieprzerwanie cieszyć się pięknem fizycznym i młodością swojego oblubieńca, Zeus podarował Ganimedesowi kwiat wrotyczu, który miał zapewnić mu wieczną młodość.
Stąd też wywodzi się zwyczajowa nazwa rośliny, która z greckiego „athanasia” oznacza nieśmiertelność. Nie wiadomo jednak, czy powodem takiego nazewnictwa jest fakt, że wrotycz jest byliną długowieczną, czy też dlatego, że używano go w średniowieczu do balsamowania.
Nie zmienia to jednak faktu, że popularność wrotyczu od tysięcy lat udowadnia jego doskonałą skuteczność i ogromne możliwości, jakie w nim drzemią. W kolejnych zdjęciach jeszcze lepiej poznasz te magiczne ziele.

Pierwszy kontakt. Czym jest wrotycz?
Wrotycz pospolity, bo tak brzmi jego pełna nazwa, można spotkać na dosłownie każdym krańcu naszego kraju. Szukając go, warto spoglądać w kierunku bardzo nasłonecznionych łąk, rowów, skrajów lasu, skarp, pól i zarośli.
Co więcej, jedną z zalet dla zielarzy, a wad dla rolników jest fakt bardzo niskich wymagań glebowych wrotyczu. Dzięki temu, poza występowaniem w całej Polsce, wrotycz systematycznie poprzez szybkie rozprzestrzenianie, poszerza terytorium swojego występowania.
Cechą szczególną wrotyczu jest przede wszystkim liczny, gęsty i intensywnie żółty kwiatostan, który znajduje się na sztywnej i mocno uliścionej łodydze o wysokości około 120-150 cm. Kwiaty, produkują dobrze wyczuwalną, kamforową woń, która skutecznie odstrasza z ich otoczenia owady. Okres kwitnienia ma miejsce zaś między lipcem a wrześniem. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z jego właściwości, musisz się pospieszyć!

Właściwości wrotyczu
O właściwościach wrotyczu można pisać godzinami, ponieważ znajduje on swoje zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i w codziennym funkcjonowaniu naszego domu. Chociaż działanie lecznicze, wykazują zarówno kwiaty, jak i łodyga to warto w tym miejscu wspomnieć o związkach, które zawierają te pierwsze.
Głównie jest to 1,5% olejku, który w zdecydowanej części stanowi tujon, mający działanie przeciwpasożytnicze. Poza tym wrotycz posiada także takie składniki jak m.in tanacetyna, borneol, kamfora, garbniki, flawonoidy czy kwasy organiczne.

Na co działa wrotycz
Dzięki wymienionym na poprzednim zdjęciu właściwościom wrotycz ma ogromny wachlarz zastosowań. Między innymi wtedy, gdy trapią cię niezliczone ilości owadów, jak muchy, komary, mszyce. Dzięki swoim właściwością i olejkom eterycznym, ciało spryskane specjalnie przygotowanym wywarem z wrotycza, odstrasza owady podobnie, jak w przypadku spryskania się chemiczną substancją na owady.
Jeśli chodzi zaś bardziej o nasze zdrowie, substancje zawarte we wrotyczu pomogą nam przede wszystkim w zwalczaniu naprzykrzający się wszy i świerzbowca. Wrotycz wykazuje także działanie moczopędne, dezynfekujące, przeciwbólowe, rozkurczowe czy napotne.
Uważaj jednak, nim użyjesz wrotyczu! Pomimo że jest to zioło lecznicze, to wciąż jest to roślina trująca. Ta nieodpowiednio zażywana i dawkowana, może zagrażać zarówno twojemu zdrowiu, jak i w skrajnych przypadkach życiu.