
Napar z wrotyczu
Przygotowanie naparu z wrotyczu jest banalnie proste. Potrzebować do tego będziemy około 3 łyżki świeżego lub suszonego zioła, które należy wsypać do niewielkiej miseczki.
Następnie musimy zalać ją dwoma szklankami wrzącej już wody i pozostawić pod przykryciem na 30 min. Szczelne przykrycie jest bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób uda nam się zaparzyć zioło.

Olej z wrotyczu
Jako że wrotycz ma świetne działanie odkażające i regulujące stan skóry, warto zastanowić się nad sporządzeniem z niego specjalnego oleju, służącego jak coś w rodzaju balsamu. By go przygotować, potrzebna nam będzie jedna szklanka zmielonych kwiatów i ok. 400 ml oleju z winogron.
Te dwa proste składniki łączymy, a następnie pozostawiamy na tydzień. Po tym czasie wystarczy odfiltrować przygotowaną mieszankę i możemy cieszyć się jej właściwościami.

Nalewka z wrotyczu
Wraz z wiekiem przekonuje się, że nalewkę można zrobić niemal ze wszystkiego. Nie inaczej jest z omawianym wrotyczem. Niech nie zmyli cię jednak nazwa. Tak przygotowany wywar, po odpowiednim rozcieńczeniu z wodą możemy wykorzystywać w przemywaniu skóry lub wcierać w obolałe kończyny i stawy. Jak jednak ją przygotować?
Do stworzenia nalewki wrotyczowej, potrzebne nam będą szklanka świeżego ziela oraz szklanka 40-70% alkoholu. Wszystko mieszamy i odkładamy w zacienionym miejscu w szczelnym pojemniku na tydzień. Następnie po upływie tego czasu filtrujemy nalewkę przez gazę i gotowe.