Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrześniowy ogród

Malwa
W jesiennym ogrodzie królują złocienie i wrzosy
W jesiennym ogrodzie królują złocienie i wrzosy Burda Polska
Zbieramy warzywa, wykopujemy bulwy mieczyków, kończymy sadzenie truskawek. Sezon wegetacyjny się kończy, ale na działce mamy jeszcze dużo pracy.

     W sadzie
     
Zbieramy jabłka, gruszki, śliwki, winogrona i orzechy. Nie możemy się z tym spóźnić, ponieważ owoców zebranych za późno nie da się przechowywać. Z wyjątkiem śliwek odm. Stanley i Węgierka, które przetrzymane na drzewie nabierają lepszego smaku.
     Do połowy miesiąca musimy uporać się z letnim cięciem drzew owocowych. Teraz możemy też zaplanować modernizację kwatery sadowniczej. Wiemy już, które drzewa słabo owocują i może warto z nich zrezygnować. Możemy też przygotować stanowiska pod nowe drzewka owocowe, które posadzimy w październiku.
     W początkach września kończymy sadzenie truskawek, ale uwaga!, nie możemy sadzić truskawek na tym samym miejscu, na którym truskawki rosły poprzednio. Nowe drzewa i krzewy owocowe oraz jagodowe też nie będą tam dobrze rosły. Zjawisko to nazywamy chorobą replantacyjną lub zmęczeniem gleby. Przyczyną kłopotów są z reguły nicienie lub inne mikroorganizmy glebowe. Żeby uniknąć problemów, możemy przez jeden sezon uprawiać na tym miejscu aksamitki i przykopać rośliny, gdy zakwitną. Na następny rok po takim zabiegu możemy sadzić truskawki na miejscu starych truskawek, czy jabłonie w miejscu wykarczowanego drzewa tego samego gatunku.
     W warzywniku
     
Kończymy zbiory warzyw ciepłolubnych - oberżyny, papryki, pomidorów, ogórków, cukinii, patisonów, kabaczków, dyni, kukurydzy cukrowej i pękającej. Teraz zbieramy też cebulę przeznaczoną do przechowywania (robimy to wtedy, gdy połowa cebul ma załamany szczypior, a 70 proc. liści jest jeszcze zielonych) oraz fasolę i bób na suche nasiona. Sukcesywnie zbieramy kalafiory, brokuły (kiedy róże są całkowicie wykształcone, ale pączki kwiatowe - zamknięte), kapustę białą i czerwoną, kalarepę, sałatę, rzodkiewkę i rzodkiew, koper włoski.
     Dopiero pod koniec września przyjdzie czas na kapustę pekińską i chińską (do bezpośredniego spożycia), na marchew, seler korzeniowy, buraki ćwikłowe (do przechowywania). Warzywa zbieramy przy suchej i słonecznej pogodzie
     Możemy jeszcze wysiać rośliny poplonowe: rzodkiewkę i wczesne odmiany rzodkwi, roszponkę, buraki liściowe, koper i szpinak, rzeżuchę. Grządki z tymi roślinami powinniśmy okrywać włókniną, jeśli pojawi się niebezpieczeństwo przymrozków.
     We wrześniu rozmnażamy rabarbar, szczypiorek i cebulę siedmiolatkę, a w drugiej połowie miesiąca możemy wysadzić ząbki czosnku ozimego.
     Na przełomie września i października możemy przeprowadzić organiczne nawożenie grządek pod warzywa, które tego wymagają: dyniowate, kapustne, sałatę i kukurydzę cukrową.
     Na rabatach
     
We wrześniu nadal sadzimy rośliny cebulowe, przede wszystkim tulipany. Przystępujemy też do wykopywania bulw mieczyków. Robimy to nie czekając na zaschnięcie liści - ścinamy je przed wykopaniem roślin. Właściwy termin wykopywania mieczyków poznajemy po brunatnieniu i zamieraniu korzeni. Podczas wykopywania (szpadlem) należy uważać, żeby nie uszkodzić licznych bulw przybyszowych. Następnie na kilkanaście dni umieszczamy bulwy w suchym i przewiewnym miejscu i suszymy je.
     Czasem już pod koniec września pierwsze przymrozki ścinają dalie. Po przymrozkach łodygi dalii ścinamy na wys. 10 cm i wykopujemy karpy. Osuszamy, czyścimy z ziemi i liści. Przechowujemy je przez zimę w skrzynkach, przysypane piaskiem lub torfem, w chłodnym pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.
     Teraz jest najlepszy okres na przesadzanie bylin i roślin dwuletnich. W czasie przesadzania można rozmnożyć byliny wegetatywne: dzielimy kępy fiołków, rozchodników, rojników, gęsiówki, goździków pierzastych i innych bylin oraz rozetki przyciętych wcześniej dzielżanów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska