23 maja Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi start pilotażowej usługi polegającej na asyście w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wsparcie obejmie cztery główne obszary prowadzenia biznesu. Pomoże też w sprawniejszym zarządzaniu i lepszym rozwoju firmy.
Wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw jest potrzebne, bo firmy upadają
- Naszą usługę głównie kierujemy do mikroprzedsiębiorstw - nie ukrywa Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP. - Okazuje się bowiem, że co czwarta taka firma upada już po pierwszym roku działalności, a te, które przetrwają ten okres, niezwykle rzadko przekształcają się w małe lub średnie firmy - tłumaczy.
Usługa jest jednak adresowana do wszystkich firm z sektora MSP, niezależnie od okresu dotychczasowego działania czy branży. Obejmie więc nie tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, ale też małych i średnich przedsiębiorców.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego usługę wprowadzą trzy instytucje: Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu i Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców w Bydgoszczy.
Wszędzie najpierw odbędzie się szczegółowy, nawet kilkugodzinny wywiad z klientem, który pozwoli doradcy jak najlepiej rozeznać się w sytuacji i potrzebach firmy. Dopiero po nim przedsiębiorca otrzyma pomoc.
Czytaj też: Gospodarka. Nasi mikroprzedsiębiorcy bardzo rzadko sięgają po unijne pieniądze
Wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw, czyli co konkretnie?
W ramach usługi doradztwem zostaną objęte cztery podstawowe obszary działalności firmy:
* wymogi formalno-prawne, czyli wywiązywanie się z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy, jak np. składanie dokumentów do ZUS i Urzędu Skarbowego;
* marketing przedsiębiorstwa: przygotowanie strategii marketingowej, analizy SWOT, analizy wpływu czynników zewnętrznych i wewnętrznych na pozycję strategiczną firmy, itp.;
* organizacja przedsiębiorstwa: organizacja pracy, zarządzanie czasem, dobór personelu, podział obowiązków i odpowiedzialności, itp.;
* finanse przedsiębiorstwa: opracowanie kosztorysu przedsięwzięcia, zarządzanie kapitałem obrotowym, pozyskiwanie źródeł finansowania, postępowanie w przypadku zagrożenia "zatorem płatniczym", czy wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank.
- Do tej pory za podobne doradztwo firmy płaciły pełną stawkę - zauważa Hanna Wygockaz KPZPiP w Bydgoszczy. - Dlatego w przypadku naszej usługi ogromnym atutem jest jej niewielki koszt. Klient płaci bowiem tylko 5 procent wartości doradztwa, a reszta jest finansowana ze środków publicznych. Gdy dodamy do tego profesjonalną obsługę doradców, okaże się, że taka asysta jest dla przedsiębiorcy bardzo korzystna - dodaje.
Według zapowiedzi przedstawicieli PARP koszt przedsiębiorcy nie przekroczy 120 zł. Usługa będzie jednak realizowana tylko przez sześć miesięcy.
Czytaj też: Jak dobrać pakiet usług telekomunikacyjnych m.in. dla mikroprzedsiębiorstw?
