Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych. Czy trzeba iść do kościoła? Czy msza na cmentarzu wystarczy?

mz
Czy 1 listopada (Wszystkich Świętych) trzeba iść do kościoła? Czy msza na cmentarzu wystarczy?
Czy 1 listopada (Wszystkich Świętych) trzeba iść do kościoła? Czy msza na cmentarzu wystarczy? Piotr Krzyzanowski
Dzień Wszystkich Świętych to święto kościelne i dzień wolny od pracy. Czy trzeba 1. listopada iść do kościoła? Wyjaśniamy.

Czy 1 listopada przypada tak zwane święto nakazane? Czy w związku z tym świętem trzeba 1 listopada trzeba iść do kościoła?Wyjaśniamy.

1 listopada w Kościele rzymskokatolickim obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?

Jak czytamy na portalu msze.info, zgodnie z doktryną katolicką, Uroczystość Wszystkich Świętych jest uroczystością nakazaną. Co to oznacza w praktyce? W związku z tym, osoby wierzące mają obowiązek uczestniczyć 1 listopada we Mszy Świętej.

Czy "liczy się" msza na cmentarzu?

Warto jednak pamiętać, że na wielu cmentarzach 1 listopada odprawiane są Msze święte, aby ułatwić wiernym spełnienie tego obowiązku. Nie trzeba iść więc fizycznie do kościoła - można wziąć udział w liturgii odprawianej na cmentarzu.

Portal msze.info przypomina jednak, że obowiązek uczestnictwa w liturgii 1 listopada spełnia także każda osoba, która weźmie udział w wieczornej Mszy Świętej sprawowanej dzień wcześniej, tj. 31 października. Wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 § 1): Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Czy 2 listopada trzeba iść do kościoła?

W listopadzie pojawia się także pytanie, czy z kolei 2.11.2017 należy iść do kościoła?

2 listopada obchodzony jest Dzień Zaduszny - jest to dzień, w którym wspominamy zmarłych i modlimy się za dusze przebywające w czyśćcu. Nie jest to jednak żadna uroczystość, ani święto w Kościele rzymskokatolickim. Oznacza to, że 2.11 nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej.

Dzień Zaduszny nie jest także dniem ustawowo wolnym od pracy.

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Niektórzy rodzice wpadają na naprawdę oryginalne pomysły. I nie chodzi już nawet o samo brzmienie imienia, ale także o jego pisownię. Wybraliśmy dla Was najoryginalniejsze imiona, jakie nadano dzieciom w Polsce. Sprawdźcie.

Ragnar, Zara i Marietta. Najoryginalniejsze imiona polskich dzieci

Dlaczego warto nosić odblaski? Mówi Sławek Piotrowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska