Możemy zainwestować w kominek otwarty lub wkład, czyli zamknięte palenisko. Ten drugi daje więcej ciepła.
Będzie czym popalić
Cała energia, która wychodzi z kominka musi być najpierw do niego dostarczona. Dlatego też decydując się na zakup kominka powinniśmy brać pod uwagę jego szczelność. Musi mieć jednak zapewnione, aby dolatywało do niego powietrze z zewnątrz do komory spalania. Odpowiedni wkład to już połowa sukcesu.
Ukryj przyłącza
Nawet najbardziej elegancki kominek będzie wyglądał nieciekawie, jeśli przyłącze będzie widoczne na wierzchu. Im bardziej ukryte, tym ładniej. Komu przecież podobają się kable na widoku? Niektóre modele kominków posiadają specjalne schowki na kable i innego rodzaju przyłącza. Trzeba jednak pamiętać, żeby regulować ilość powietrza wpływającego do kominka. Można to robić za pomocą ręcznej przepustnicy.
Otwórz i zamknij
Zasada jest taka: podczas rozpalania w kominku trzeba ją otworzyć najszerzej jak się da. W momencie, gdy palenisko jest takie, jakie sobie życzyliśmy (osiągnęło odpowiednią temperaturę a ogień jest odpowiednio duży), zamykamy przepustnicę. Możemy też zainwestować w sterownik, który za nas wykona tę robotę. Na takim sterowniku zazwyczaj jest też wyświetlacz, z którego odczytać możemy np. jaka jest temperatura w kominku albo czy wszystkie urządzenia w nim działają prawidłowo.