Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy ogrzewanie do naszego domu

Oprac. (M)
sxc.hu
Wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć budując dom. Na jego rodzaj powinniśmy zdecydować się już na etapie projektowania, a to ze względu na różnorakie wymagania projektowe i lokalowe.

Od tego na jaki rodzaj się zdecydujemy, zależy wysokość naszych rachunków za ogrzewanie, a także - co najważniejsze, prawidłowe ogrzanie całego domu. Pod uwagę należy brać to jak duży jest dom, w jakiej technologii został zbudowany i jak go ocieplono - grubość izolacji ścian, podłóg oraz dachu.

Ogrzewanie miejskie

To zdecydowanie najprostsza opcja. Chociaż elektrociepłownia kojarzy się głównie z ogrzewaniem mieszkań w blokach, to może także dostarczać ciepło do domów jednorodzinnych.

- Jeśli posiadamy ciepłomierz, będziemy płacić za ciepło, które faktycznie zużyjemy - przypomina Marcin Stefański, menedżer projektu, ES Polska, firmy budującej domy jednorodzinne pod klucz. - Takie rozwiązanie opłaca się, kiedy dom znajduje się blisko sieci ciepłowniczej, ponieważ w innym wypadku koszty inwestycyjne mogą być bardzo wysokie. Ten rodzaj ogrzewania wybierany jest przez mieszkańców miast, natomiast w budownictwie podmiejskim rzadko się go stosuje.

Elektryczność

Ogrzewanie elektryczne jest rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie prostą instalację, brak spalin czy ryzyka wybuchu, a także niewielką cenę urządzeń.

Niestety też dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na wysokie koszty eksploatacji. Koszty może rekompensować to, że ogrzewanie elektryczne najlepiej reaguje na zmienne zapotrzebowanie na ciepło oraz potrzeby użytkowników.

- Ogromną zaletą takiego ogrzewania jest prosta obsługa, czyli sterowanie. Instalację grzewczą wyposaża się w termostat, który pozwala utrzymać w pomieszczeniach zaprogramowaną temperaturę w określonym czasie. Pozwala to na znaczne oszczędności w zużywanej energii.

Gaz

W tym wypadku decydujemy się albo na gaz ziemny albo płynny.
Zasadniczo gaz ziemny ma same zalety, ale tylko wtedy, gdy mamy dostęp do sieci, którą jest przesyłany do odbiorców. Dość wysoki jest koszt przyłączenia.

- Instalacja przyłącza kosztuje zwykle kilkanaście tysięcy złotych - kontynuuje Marcin Stefański. Gaz ziemny jest jednak zdecydowanie tańszy od oleju opałowego, gazu płynnego, a co najważniejsze uniwersalny. Można zasilać nim także kuchenki gazowe.

Dodatkowym plusem jest fakt, że podczas spalania gazu, nie powstają sadza ani popiół, zaś spaliny są dość czyste. Kotły spalające gaz ziemny mają automatyczne sterowanie i są właściwie bezobsługowe, choć nie wolno zapominać o corocznych przeglądach.

Kominek

Ten rodzaj ogrzewania oprócz funkcji zasadniczej spełnia też inne: to element dekoracyjny w domu, gwarancja klimatu wnętrza. Kominek jest ważnym elementem systemu grzewczego w wielu istniejących i budowanych właśnie domach.

Palenie drewnem jest prawie o połowę tańsze od ogrzewania gazem ziemnym. A ten jest dużo tańszy od oleju opałowego czy gazu płynnego.

Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Większość ciepła ulatuje bowiem przez komin. Jeśli kominek ma służyć ogrzaniu domu, musi być zamknięty szklanymi drzwiczkami. Istnieją dwa rozwiązania, kiedy decydujemy się na ogrzewanie kominkowe. Do wyboru mamy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) oraz tzw. płaszcz wodny, który współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania.

Decydując się na drugie rozwiązanie, musimy wiedzieć, że jest zdecydowanie droższe. W zamian otrzymujemy możliwość ogrzania nie tylko pomieszczeń, ale i wody. Kominek z płaszczem wodnym, to nie sam wkład, a skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji oraz zabezpieczeń.

Pompa ciepła

Pompa ciepła zużywa do ogrzania pomieszczeń ciepło pobrane z otoczenia. Z reguły z powietrza, wody, gruntu. Później przenosi je do instalacji grzewczej i rozsyła po domu. To rodzaj energii, za którą nie trzeba płacić. Nie działa ona na żadne paliwo, nie wytwarza spalin.

Minusy to wciąż wysoki koszt zakupu urządzenia oraz koniecznością użycia energii elektrycznej do transportu pobranej energii z otoczenia, po instalacji rozprowadzonej w domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska