MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2010. O czym trzeba wiedzieć przed głosowaniem?

Jolanta Zielazna [email protected]
fot. archiwum / Gazeta Pomorska
Wybory prezydenckie - o czym trzeba pamiętać przed głosowaniem - terminy, których nie można przegapić i zaświadczenia, które trzeba mieć.

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

UWAGA!

UWAGA!

Kto zostanie dopisany do spisu wyborców, powinien w tej samej gminie głosować także w II turze. Jeśli więc wie, że dwa tygodnie później znajdzie się gdzie indziej, żeby tam głosować musi pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców.

Urny będą w Agadirze i na Krecie
Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o udzieleniu pełnomocnictwa w oddaniu głosu. Łatwiej będzie głosować za granicą.

Dopisz się jeszcze tylko dziś

Pierwszy raz zaufane osoby będą mogły oddać głos w imieniu starszych i niepełnosprawnych. Z tego udogodnienia skorzystać mogą ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat lub mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym albo znacznym. Obejmuje to także równoważne orzeczenia organów rentowych, np. ZUS czy KRUS.
Wniosek o udzielenie pełnomocnictwa składa się w urzędzie gminy. Można to zrobić jeszcze tylko dziś.
Dziś też ostatni dzień dla wyborców mieszkających w innej gminie (lub nigdzie niezamieszkałych) na złożenie wniosku o dopisanie ich do rejestru wyborców w gminie, w której przebywają.

UWAGA!

UWAGA!

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.msz.gov.pl) w zakładce Wybory Prezydenta RP 2010 znajduje się spis wszystkich obwodów za granicą (uzupełnieniem jest rozporządzenie z 7 czerwca), można się elektronicznie zarejestrować w danej komisji, są też dane teleadresowe ambasad i konsulatów w których można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców i wiele innych potrzebnych informacji.

Natomiast do 15 czerwca (czyli najbliższego wtorku) osoby niepełnosprawne, które chcą głosować osobiście, mogą składać wniosek o dopisanie ich w obwodzie, gdzie lokal jest przystosowany do głosowania przez niepełnosprawnych (podjazd, winda, inne udogodnienia). Musi to być jednak obwód w tej samej gminie.

W kraju, ale nie u siebie

Kto wie, że w dniu wyborów prezydenckich nie będzie w swoim miejscu zamieszkania, żeby mógł głosować gdzie indziej musi pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Trzeba to zrobić najpóźniej 18 czerwca. Od ręki wystawia je urząd gminy, w której jest się zameldowanym. Zaświadczenie ważne jest na dwie tury.

Z tym pismem można głosować w dowolnej komisji w kraju, za granicą, na polskim statku morskim. Trzeba pamiętać, że w swoim miejscu zamieszkania ze spisu jest się wtedy wykreślonym.
Kto potrzebuje zaświadczenie tylko na II turę głosowania musi o nie wystąpić po 20 czerwca, najpóźniej 2 lipca.

W szpitalu, domu pomocy

Pacjenci szpitali, domów pomocy społecznej, osadzeni w zakładach karnych i aresztach, którzy będą tam także w dniu wyborów, z urzędu przez dyrektora są ujęci w spisie wyborców. Będą figurować w tych spisach także podczas II tury głosowania.
Jeśli między I a II tura głosowania wyjdą z placówki, to do spisu w miejscu zamieszkania będą dopisani na podstawie dokumentu, że opuścili, np. szpital po 20 czerwca.

Głosowanie za granicą

Komisji obwodowych powstało więcej, niż było ich podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Wówczas tworzyły się wielogodzinne kolejki i panowało wielkie niezadowolenie. Teraz utworzono 263 komisje, ostatnie rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych z 7 czerwca, m.in. obwody w Splicie i Rijece (Chorwacja), na Krecie i w Salonikach (Grecja), w Murcii i na Teneryfie (Hiszpania), w Agadirze (Maroko), Sousse (Tunezja).

Osoby, które chcą głosować za granicą mają dwie drogi do wyboru:
- do 17 czerwca mogą złożyć wniosek do konsula o dopisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą (dotyczy to też polskich statków morskich). Można to zrobić ustnie, pisemnie, telefonicznie, faksem czy mailem. UWAGA! Ze strony www.msz.gov.pl można to zrobić elektronicznie.
Wyborca zostanie wpisany do spisu na obie tury. Na drugą (jeśli będzie przebywał w innym miejscu) może dostać od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania. Wykorzysta je w dowolnym obwodzie w kraju lub za granicą.

Drugi sposób to:
- do 18 czerwca pobranie ze swojej gminy zaświadczenia o prawie do głosowania. Z tym pismem można głosować w dowolnej komisji w kraju, za granicą, na polskim statku morskim.
Kto za granicą przebywać będzie podczas II tury, może po 20 czerwca wziąć ze swojej gminy zaświadczenie o prawie do głosowania, a na stronie MSZ sprawdzić, gdzie znajduje się komisja najbliższa miejscu pobytu.

Z zagranicy do kraju
Kto mieszka za granicą, ale podczas wyborów będzie w Polsce, może głosować w dowolnej komisji. Trzeba jednak przedstawić ważny polski paszport oraz dokument potwierdzający, że stale zamieszkuje się za granicą. Może to być potwierdzenie zatrudnienia, uprawnienia do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą. W paszporcie takiej osoby komisja odnotuje fakt głosowania swoją pieczęcią i datą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska