Przede wszystkim w największych miastach wyborcy korzystają z możliwości głosowania przez pełnomocnika lub korespondencyjnego. W mniejszych miejscowościach wolą oddać głos osobiście.
Sprawdziliśmy wczoraj w kilku urzędach gmin w regionie, jakie jest zainteresowanie rozwiązaniami, które ułatwiają głosowanie. Okazuje się, że częściej składamy wnioski o ustanowienie pełnomocnika wyborczego niż zawiadamiamy o chęci głosowania korespondencyjnego. Odwrotnie jest w Bydgoszczy.
Są gminy, w których do tej pory nikt nie zainteresował się ani jedną, ani drugą możliwością głosowania. Tak jest w wiejskich gminach Brodnica i Wąbrzeźno.
Glosowanie przez pełnomocnika | Create your own infographics
W Nowej Wsi Wielkiej złożono po 1 wniosku, w Tucholi 1 osoba chce mieć pełnomocnika, wmieście Rypinie jest do tej pory 6 wniosków o pełnomocnictwo. W Toruniu o przysłanie pakietów wyborczych poprosiło do wczoraj 18 wyborców, a o ustanowienie pełnomocnika - 27. Tylko w Bydgoszczy 58 osób poprosiło o pakiety, a 18 złożyło wniosek o ustanowienie swego pełnomocnika.
Czy to się zmieni? Jeszcze jest czas, choć zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić najpóźniej 12 bm. Można to zrobić telefonicznie, osobiście, pisemnie (także mailem). Trzeba podać imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy (lub zadeklarować osobisty odbiór), oświadczenie, że jesteśmy wpisani od rejestru wyborców w danej gminie.
Pakiet dostaniemy wyłącznie do rąk własnych. Kopertę ze swoim głosem też musimy osobiście nadać na poczcie.
Kto może głosować przez pełnomocnika - piszemy poniżej. Wniosek to gotowy druk, który trzeba wypełnić. Do tego dołączyć kopię zaświadczenia o niepełnosprawności (nie dotyczy osób, które ukończyły 75 lat), zgodę osoby, która ma być pełnomocnikiem, jej oświadczenie, że jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.
Pełnomocnik musi być wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie, co osoba udzielająca pełnomocnictwa. Jeśli jest z innej gminy potrzebuje zaświadczenia o prawie do głosowania.
Pełnomocnictwo można odwołać. Nawet w dniu wyborów w swojej komisji obwodowej, jeśli zagłosujemy osobiście.