To ważne dla osób niepełnosprawnych, które w najbliższych wyborach samorządowych chcą głosować korespondencyjnie.
- Mam 88 lat, ostatnio głosuję korespondencyjnie - zatelefonowała do nas mieszkanka Bydgoszczy. - Kopertę urzędnicy przywozili mi do domu, ale za każdym razem od nowa muszę przedstawiać orzeczenie o niepełnosprawności. Chodzę z trudem i jest dla mnie problemem, by zrobić kopię. Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mam przyznane na stałe, czy nie można więc wykorzystać tego z poprzednich lat?
Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji
Informacje o warunkach głosowania korespondencyjnego znajdują się na obwieszczeniach o podziale gmin na obwody głosowania w wyborach samorządowych 2018. Są także na stronach internetowych poszczególnych delegatur Krajowego Biura Wyborczego.
Po zmianach w Kodeksie wyborczym zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić nie w gminie, ale komisarzowi wyborczemu. Można to zrobić w dowolny sposób:
- ustnie
- pisemnie
- faksem
- w formie elektronicznej
.
Zgłoszenie musi zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Trzeba też zaznaczyć, jakich wyborów dotyczy zgłoszenie. Najlepiej, by w przypadku wyborów wójtów (burmistrzów i prezydentów miast) zgłosić od razu zamiar głosowania korespondencyjnego także w II turze.
Do dokumentów należy dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Do głosowania korespondencyjnego uprawnia stopień umiarkowany lub znaczny. Można też od razu zgłosić prośbę o nakładkę na kartę do głosowania, sporządzoną w alfabecie Braille'a.
Nasza Czytelniczka musi więc poprosić kogoś o skserowanie jej orzeczenia, bowiem dokumenty z poprzednich wyborów przekazywane są do archiwów.
- Komisarz wyborczy takie zgłoszenie przekazuje urzędnikowi wyborczemu w danej gminie, który dalej zajmuje się tą sprawą - Adam Dyla, dyrektor delegatury KBW w Bydgoszczy.
Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłaszać do 6 października, ale ponieważ jest to sobota termin przesuwa się na 8 października, w godzinach pracy delegatur.
[a]https://pomorska.pl/placa-minimalna-jaka-najnizsza-krajowa-w-2019-roku-stawki-brutto-i-netto/ar/13344942?;Płaca Minimalna 2019. Co się wkrótce zmieni? [nowe stawki brutto i netto][/a
Do tej pory komisarzom bydgoskim chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiły 4 osoby, toruńskim - 3, włocławskim - na razie nikt - informują nas dyrektorzy poszczególnych delegatur.
Pakiet wyborczy musi dotrzeć do wyborcy nie później niż 7 dni przed wyborami, wysyłany jest pocztą i musi być przekazany do rąk własnych wyborcy.
Na stronach internetowych poszczególnych delegatur KBW są zamieszczone formularze wniosków, które można ściągnąć.
Telefonicznych zgłoszeń o zamiarze głosowania korespondencyjnego można dokonać u komisarzy wyborczych:
- w Bydgoszczy tel. 52 323 18 29,
- w Toruniu - 56 621 85 40,
- we Włocławku - 54 232 44 49, fax 54 232 64 30.
Wybory Samorządowe 2018 - Twój głos się liczy.