https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować? [KARTY DO GŁOSOWANIA, ZASADY]

Jakub Stykowski
21.10.2018 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce. Jakie są zasady głosowania? Podczas wyborów samorządowych wybieramy prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych.
21.10.2018 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce. Jakie są zasady głosowania? Podczas wyborów samorządowych wybieramy prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. Piotr Smolinski
Jak głosować? Jakie będą karty na wybory samorządowe 2018? To pytanie zadaje sobie wielu internautów. Sprawdź, jak głosować w nadchodzących wyborach samorządowych. W artykule znajdziesz listę zasad oraz porady dotyczące poprawnego korzystania z kart do głosowania.

4.11.2018 r. odbędzie się druga tura wyborów samorządowych w Polsce. Tego dnia w wielu miastach będziemy wybierali prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Co istotne, w wyborach samorządowych trzeba głosować w miejscu stałego zamieszkania, gdzie należymy do lokalnej społeczności. W odróżnieniu od wyborów prezydenckich lub parlamentarnych – nie ma możliwości oddania głosu w innym kręgu wyborczym niż ten, do którego należy wyborca. Jedyną możliwością jest złożenie wcześniej odpowiedniego wniosku.

Więcej o sprawie tutaj: Wybory Samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

4 FLESZ - Zmiany w ordynacji wyborczej 2018.

Wybory samorządowe 2018 - zmiany w ordynacji wyborczej

Ordynacja wyborcza została zmieniona. Wybory samorządowe 2018 przebiegać będą według nowych zasad, dotyczących zarówno samego przebiegu wyborów, zgłaszania kandydatów, jak i funkcjonowania samorządów lokalnych.

Ordynacja wyborcza to nic innego jak system wyborczy, czyli zbiór zasad, zgodnie z którymi przeprowadzane są wybory, wyłaniani są zwycięzcy i przydziela się mandaty np. radnych. Wszystkie aktualne przepisy dotyczące ordynacji wyborczej publikowane są w Kodeksie wyborczym. Reguluje on:

  • sposób formowania komitetów wyborczych,
  • sposób działania komitetów wyborczych,
  • sposób zgłaszania kandydatów,
  • kwestie związane z finansowaniem kampanii wyborczych,
  • kwestie związane z prowadzeniem kampani wyborczych,
  • powoływanie i działalność komisji wyborczych,
  • sposób przeliczania głosów na mandaty.

Wybory samorządowe 2018 - jak oddać ważny głos?

Do tej pory, jeśli na karcie do głosowania pojawiły się inne znaki niż "krzyżyk" obok nazwiska kandydata, głos uznawano za nieważny. Mogły to być dowolne rysunki czy linie, dopisane kolejne nazwiska itp.

Ordynacja wyborcza 2018 definiuje jako ważny głos, jeśli na karcie pojawiają się przynajmniej dwie przecinające się linie.

Wybory samorządowe 2018 - zmiany w ordynacji wyborczej

Pamiętaj, że wybory samorządowe 2018 będą odbywały się na innych zasadach niż dotychczasowe. Zmieniła się ordynacja wyborcza. Do tej pory przy wyborach pracowała w każdym lokalu obwodowa komisja wyborcza, której zadaniem było sprawdzenie, czy wszystko w lokalu jest przygotowane do głosowania zgodnie z przepisami, przeprowadzenie głosowania oraz liczenie głosów. Członkowie komisji często siedzieli w lokalach wyborczych do późnej nocy.

Od wejścia w życie znowelizowanej ordynacji wyborczej, komisje będą dwie w każdym lokalu wyborczym - pierwsza będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a zadaniem drugiej będzie liczenie głosów po zamknięciu lokali.

Wybory samorządowe 2018 - dlaczego powinno się głosować?

Zastanawiasz się, dlaczego warto głosować? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Od twojego głosu zależy to, czy w twoim regionie coś zmieni się na lepsze.

Wybory samorządowe mają ogromne znaczenie. Warto oddać głos, ponieważ samorządy decydują m.in. o regionalnej służbie zdrowia, kulturze, edukacji i i
Wybory samorządowe mają ogromne znaczenie. Warto oddać głos, ponieważ samorządy decydują m.in. o regionalnej służbie zdrowia, kulturze, edukacji i infrastrukturze. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press

Wybory Samorządowe 2018 - takie są karty do głosowania

W wyborach samorządowych 2018 nie ma kolorowych kart do głosowania. Tak było w poprzednich latach. Za to na kartach do głosowania znajdą się dziurki, a nazwiska kandydatów będą wydrukowane na kolorowych paskach.

Do tej pory w wyborach samorządowych głosowaliśmy na kartach, które różniły się kolorem. Inny był kolor karty do głosowania z kandydatami do rady gminy, inny do rady powiatu, itd.
W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała inaczej. To nie całe karty będą kolorowe, a jedynie nazwiska kandydatów wydrukowane zostaną na kolorowych paskach.

Prócz tego karty będą mają otwory (okrągłe dziurki o średnicy 7 mm) w prawym górnym rogu.

  • Karta, na której będziemy głosować na radnych do sejmiku - będzie miała 1 otwór, a nazwiska kandydatów wydrukowane zostaną na niebieskim tle.
  • Nazwiska kandydatów do rad powiatów będą na żółtym pasku, w rogu karty - dwa okrągłe otwory, ułożone poziomo.
  • Do rady gminy nazwiska kandydatów umieszczone będą na szarym tle, zaś otwory będą trzy.
  • Na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) głosować będziemy na karcie, na której nazwiska kandydatów umieszczone będą na różowym tle. W prawym górnym rogu karty wycięte będą cztery okrągłe otwory lub ten róg może być odcięty.

Każda karta jest zatytułowana, np. karta do głosowania w wyborach do rady powiatu .... w dniu....

Od liczby zgłoszonych komitetów i zarejestrowanych kandydatów zależeć będzie wielkość karty. Zawsze jednak będzie ona zadrukowana tylko z jednej strony.

Pod listą kandydatów znajdzie się informacja, jak oddać ważny głos.

Przeczytaj koniecznie:
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Rolnik szuka żony 5. Kim są i czym zajmują się uczestnicy programu? [zdjęcia wszystkich kandydatów]
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? [KARY, ZWOLNIENIA]
Płaca Minimalna 2019. Co się wkrótce zmieni? [nowe stawki brutto i netto]
Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daria

Aż miło było patrzeć na to, jak dużo się nas zebrało tylko po to, żeby zagłosować. Frekwencja w tym roku wzrosła. Kiedyś jeszcze będzie nas 100%! 

P
Paweł

Jak zaczęły się konkretne pytania, a nie tylko agitacja aby iść na wybory to "DoradcaOnlinePaweł" zniknął :angry:

L
Lukrecja
W dniu 17.10.2018 o 09:30, Paweł napisał:

Uprzejmie proszę o jasną i konkretną informację: bo krążą różne pogłoski o zmianie (pewnie fałszywe).Czy postawienie X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce, którą faktycznie chcę zaznaczyć i zamalowanie wszystkich pozostałych kratek daje głos ważny, czy nieważny?Niby ma to na celu uniemożliwienia aby ktoś inny uczynił z karty głos nieważny dostawiając X w innej kratce. Z drugiej strony też może ten ktoś zamalować i tą prawidłowo zaznaczoną kratkę i też głos będzie nieważny.Jak ustrzec się przed unieważnieniem głosu przez np. nieuczciwą komisją???

 

Hm, w sumie to też się na innych portalach zetknęłam z różnymi teoriami jak głosować. W takim razie ja też chętnie do dowiem , może Doradca pomoże, jak to jest w końcu z tym zaznaczaniem. :)

 

Kandydatów jest naprawdę sporo i na pewno każdy może znaleźć swojego faworyta. Ważne żeby iść choćby po to żeby mieć realny wpływ na władze.

 

Masz rację, trzeba chwilę przysiąść i się zorientować kto co proponuje i z czym się zgadzamy. Prędzej czy później dojdziemy do tego że ktoś nam najbardziej odpowiada. Każdy głos się liczy tak na prawdę.

 
W dniu 11.10.2018 o 19:34, Daniel napisał:

Fundacja Batorego? Szacowna instytucja z tego co wiem się tutaj pojawiła. Dobrze powiedziane, moim zdaniem nawet nie jest istotne kto na kogo głosuje, bo ludzie są różni. Ważne żeby każdy poszedł, bo wtedy widać czy dany kandydat wygrywa faktyczną przewagą głosów czy też miał szczęście, bo jego wyborcy uznali że chcą iść zagłosować

 

Nie mozna bagatelizować wyborów, każdy z nas ma szanse coś zmienić, i należy głosować.

 

Właśnie, najważniejsze jest to żeby młode pokolenie zdawało sobie sprawę, że ich głos również ma znaczenie i to duże. Przy urnie nie jest ważne czy ma się lat 18 ukończone czy 90 ukończone , ważny jest GŁOS.

 

 

Dobrze napisane, trzeba uświadamiać młodzież że głosowanie to nie tylko durny zwyczaj i tak wypada, ale proces w którym uczestnicząc możemy mieć wpływ na otoczenie.

 

W dniu 11.10.2018 o 19:34, Daniel napisał:

 Jak to? Wychodzisz z domu, idziesz do komisji w Twoich okręgu, dostajesz karty, głosujesz, wrzucasz do urny - brawo Twój głos właśnie coś zmienił :)

 

No w sumie proste i logiczne, tylko jak to jet w końcu z zaznaczaniem tych kwadracików? jeden X? inne zamalować? czy może odwrotnie ??

G
Gość

Idź na wybory - zalegalizuj okupanta.

P
Paweł

Uprzejmie proszę o jasną i konkretną informację: bo krążą różne pogłoski o zmianie (pewnie fałszywe).

Czy postawienie X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce, którą faktycznie chcę zaznaczyć i zamalowanie wszystkich pozostałych kratek daje głos ważny, czy nieważny?

Niby ma to na celu uniemożliwienia aby ktoś inny uczynił z karty głos nieważny dostawiając X w innej kratce. Z drugiej strony też może ten ktoś zamalować i tą prawidłowo zaznaczoną kratkę i też głos będzie nieważny.

Jak ustrzec się przed unieważnieniem głosu przez np. nieuczciwą komisją???

A
Anka
W dniu 09.10.2018 o 21:19, Ala napisał:

Wydaje mi się, że problem tkwi też w tym, że ludzie nie do końca wiedzą o co chodzi z wyborami samorządowymi, kogo właściwie mają wybierać

Kandydatów jest naprawdę sporo i na pewno każdy może znaleźć swojego faworyta. Ważne żeby iść choćby po to żeby mieć realny wpływ na władze.

D
Daniel
W dniu 09.10.2018 o 20:25, DoradcaOnlinePaweł napisał:

Witaj Daniel. I take właśnie podejście podoba nam się najbardziej. Wybory są dla ludzi, więc ważne jest to aby jak największa liczba społeczeństwa wzięła w nich udział i określiła jakich zmian oczekuje w swoim otoczeniu. Pozdrawiam,Pawełdoradca online Fundacji im.Stefana Batorego 

Fundacja Batorego? Szacowna instytucja z tego co wiem się tutaj pojawiła. Dobrze powiedziane, moim zdaniem nawet nie jest istotne kto na kogo głosuje, bo ludzie są różni. Ważne żeby każdy poszedł, bo wtedy widać czy dany kandydat wygrywa faktyczną przewagą głosów czy też miał szczęście, bo jego wyborcy uznali że chcą iść zagłosować

 

Ja też namawiam swoje dorosłe już dzieci,żeby brały udział w wyborach. Nie wpłynę na to, na kogo zagłosują, ale wpłynę na to, by GŁOSOWAŁY. To jest najważniejsze.

Właśnie, najważniejsze jest to żeby młode pokolenie zdawało sobie sprawę, że ich głos również ma znaczenie i to duże. Przy urnie nie jest ważne czy ma się lat 18 ukończone czy 90 ukończone , ważny jest GŁOS.

W dniu 10.10.2018 o 22:45, Mariusz napisał:

I dalej nie wiadomo jak glosować

Jak to? Wychodzisz z domu, idziesz do komisji w Twoich okręgu, dostajesz karty, głosujesz, wrzucasz do urny - brawo Twój głos właśnie coś zmienił :)

M
Mariusz

Ja też namawiam swoje dorosłe już dzieci,żeby brały udział w wyborach. Nie wpłynę na to, na kogo zagłosują, ale wpłynę na to, by GŁOSOWAŁY. To jest najważniejsze.

J
Jan

Proszę mi powiedzieć czy przy każdym nazwisku posła będzie zaznaczone z jakiego jest ugrupowania.

M
Mariusz
I dalej nie wiadomo jak glosować
M
Merskiusz

Panie doradco Pawle, to skoro jest Pan do rozwiewania wątpliwości to o co chodzi z tym krzyżykiem w końcu? Jaki on ma rzeczywiście być, aby głos był ważny? Jest różnica czy zrobię dwie przecinające się czy więcej?

M
Merskiusz

Moim zdaniem to przy wyborach samorządowych ludzie właśnie dokładnie wiedzą na kogo głosować, bo znają kandydatów na radnych czy burmistrzów. Ale mimo wszystko frekwencja co roku jest kiepska. Nie za bardzo to rozumiem, bo skoro oczekuje sie zmian lub chce się constansu to trzeba coś w tym kierunku robić, nie? Czyli głosować!

D
Darek
W dniu 10.10.2018 o 12:02, sławek napisał:

Dokładnie też tak myślę, w końcu o to chyba chodzi żeby się angażować w życie społeczności w której się mieszka a ci co nie chodzą na wybory później najwięcej mają do powiedzenia. 

Właśnie dlatego ja się wybieram na wybory - to od nas zależy, jak będzie wyglądać nasze np. miasto, ile miejsc będzie w przedszkolach, czy będzie można gdzieś wyjść ze znajomymi wieczorem. 

s
sławek
W dniu 09.10.2018 o 15:00, Daniel napisał:

Według mnie trzeba iść na wybory, bo przecież to nasz głos decyduje o tym co się zmieni lub nie zmieni w naszej gminie, mieście, wsi. Wybory samorządowe są najważniejsze dla mnie i fajnie że opisujecie co i jak działa.

Dokładnie też tak myślę, w końcu o to chyba chodzi żeby się angażować w życie społeczności w której się mieszka a ci co nie chodzą na wybory później najwięcej mają do powiedzenia. 

A
Ala

Wydaje mi się, że problem tkwi też w tym, że ludzie nie do końca wiedzą o co chodzi z wyborami samorządowymi, kogo właściwie mają wybierać

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska