Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory sołtysów w golubsko-dobrzyńskim ruszyły pełną parą

Marlena Przybył
Mieszkańcy Mlewa (gm. Kowalewo Pomorskie) wybrali Lipińskiego Ryszarda
Mieszkańcy Mlewa (gm. Kowalewo Pomorskie) wybrali Lipińskiego Ryszarda nadesłane
- Tam, gdzie na zebranie przychodziło tylko kilka osób, bywało, że zwyciężał ktoś zupełnie przypadkowy - zauważa Dariusz Mężykowski z urzędu gminy w Zbójnie.

Po wyborach samorządowych przyszedł czas na wymianę sołtysów i rad sołeckich. Ich kadencja, jako organu doradczego wójtów, również jest czteroletnia.

Gminy ustalają, w jakim okresie sołectwa muszą przeprowadzić wybory, najczęściej dają na to trzy miesiące od daty zaprzysiężenia rady.

Czy mieszkańcy wsi chętnie uczestniczą w zebraniach? - U nas na przykład w Wielgiem i Działyniu frekwencja jest zawsze bardzo duża, ale mamy też sołectwa, gdzie przychodzi 8, 10 wyborców - mówi Dariusz Mężykowski. - Tam, gdzie głosujących jest sporo, sołtys przeważnie zostaje ten sam.

W tej kadencji w naszym powiecie głosowali już mieszkańcy sześciu sołectw. Przykładowo w Sokoligórze i Nowejwsi (gm. Golub-Dobrzyń) głosowało po ok. 50 osób, w Mlewie (gm. Kowalewo Pomorskie) frekwencja wyniosła 12 proc. Kworum ustalają poszczególne gminy, często na 1/20 bądź 1/10 uprawnionych do głosowania mieszkańców wsi. Jeśli w pierwszym terminie nie zjawi się wymagana liczba wyborców, zwoływane jest kolejne zebranie. Wtedy decyzja głosujących jest wiążąca niezależnie od frekwencji.

Decydujmy o naszych pieniądzach

Dlaczego warto pójść do urn? Sołtysi nie tylko doradzają wójtom, reprezentują wieś na zewnątrz i zabiegają tam o nasze sprawy. Przewodniczą też życiu wewnątrz sołectwa, które określonymi pieniędzmi dysponuje samo, niezależnie od gminy.

Rządowy fundusz sołecki od dwóch lat działa m.in. w gminie Kowalewo Pomorskie. - Wcześniej mieliśmy własny fundusz, teraz zasady przydziału pieniędzy się zmieniły, ale kwoty są podobne - mówi Karolina Kowalska z kowalewskiego magistratu. - Sumy te, zależnie od wielkości sołectw, sięgają od 10 do 20 tys. zł. Społeczności wiejskie zazwyczaj przeznaczają te pieniądze na drogi, ale nie tylko. Doposażają też świetlice lub straż pożarną, organizują zabawy i wyjazdy.

A jak z kandydatami na sołtysów? - Zdarza się, że jest tylko jeden, ale bywa też, że nawet pięciu - mówi Joanna Frączek, inspektor ds. rolnictwa Urzędu Gminy w Golubiu-Dobrzyniu.

Też w tej kwestii szczegóły ustalają poszczególne gminy - zazwyczaj należy zgłosić swoją kandydaturę wraz z niewielką listą poparcia (np. 10 nazwisk) na kilka dni przed wyborami. Jeśli chętnych jest mało, czasem wystarczy nawet zgłosić się dopiero podczas zebrania.

Gdzie głosujemy w tym tygodniu?

W gminie Golub-Dobrzyń:
- Lisewo (wtorek, godz. 17)
- Skępsk (środa, godz. 13)
- Pląchoty (czwartek, godz. 17)
- Olszówka (piątek, godz. 18)

W gminie Zbójno:
Adamki (środa, godz. 10)
Sitno (czwartek, godz. 10 lub 16)
Zbójno (piątek, godz. 16)

W gminie Ciechocin:
- Rudaw (środa, godz. 15)
- Morgowo (piątek, godz. 17)
- Miliszewy (sobota, godz. 14)
- Małszyce (niedziela, godz. 14).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska