Ogłoszony konkurs na projekt i wykonanie muralu z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski został rozstrzygnięty w piątek, 18 października. Komisja konkursowa ze zgłoszonych ośmiu propozycji wybrała pracę architekta Dawida Celka.
Zwycięska praca ozdobi szczytową ścianę budynku przy ul. Karpackiej 39 c na Wzgórzu Wolności. - Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia przekazania symbolicznego klucza do miasta z rąk niemieckiego burmistrza Bromberg’a Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. Symbol klucza jest mocny, czytelny i kompozycyjnie rozpoznawalny nawet z dużej odległości - informuje bydgoski ratusz.
Laureat konkursu otrzyma nagrodę pieniężną:10 tys. złotych oraz środki na wykonanie muralu. Mural powstanie do 30 listopada br.
Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia przekazania symbolicznego klucza do miasta z rąk niemieckiego burmistrza Bromberg’a Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy.
Zgłoszone projekty murali oceniała komisja konkursowa w składzie:
- Prof. dr hab. Anna Bochenek z Katedry Sztuk Wizualnych UTP – przewodnicząca
- Inż. arch. Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz – Architekt Miasta Bydgoszczy
- Mgr sztuki, art. Plastyk Jolanta Chmara – Prezes Związku Artystów Plastyków Bydgoszcz
- Prof. dr hab. Maciej Świtała - ASP w Gdańsku
- Prof. dr hab. Dariusz Markowski – Przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy
- Mgr sztuki, art. Plastyk Marek Iwiński – Plastyk Miasta
- Mgr inż. Zdzisław Tylicki – radny Rady Miasta Bydgoszczy, przewodniczący RO „Wzgórze Wolności”
Masz pomysł? Ślij projekt do ratusza
Do 25 października do godz. 10. można zgłaszać projekty w ramach konkursu konkursu „Bydgoszcz jest Polska 1920”. Projektymają uatrakcyjnić obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz.
- Liczymy na oryginalne koncepcje, które wpłyną na pozytywny wizerunek miasta oraz będą kształtować lokalną tożsamość mieszkańców - informuje urząd miasta. - Mogą to być imprezy plenerowe, wydawnictwa, inscenizacje, wystawy, przedsięwzięcia rozrywkowe, koncerty, spektakle teatralne i inne formy wyrazu.
Pula środków w konkursie wynosi 200 tys. zł., a wydarzenia mogą odbywać się przez cały rok. Zwycięskie projekty mogą liczyć na dofinansowanie w kwotach 2,5, 5, 10, 20 i 30 tysięcy złotych.
Zagłosuj na logotyp
Ogłoszony został także konkurs na logotyp, który będzie oficjalną identyfikacją graficzną miasta związaną z obchodami w całym 2020 roku. Logotyp z oficjalnym hasłem „Bydgoszcz jest Polska – 1920” wyłoniony w konkursie będzie wykorzystywany do celów popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych. Znajdzie się m.in. na jednym z najwyższych budynków nieopodal Brdy, który obecnie przebudowywany jest na hotel.
Swój głos na logotyp można oddać w elektronicznej ankiecie, która znajduje się na stronie www.ankiety.um.bydgoszcz.pl.
Do konkursu zgłoszone zostały 64 prace z całej Polski. Komisja konkursowa wyłoniła spośród nich 8 projektów i te właśnie zostają poddane ocenie mieszkańców w głosowaniu internetowym.
- Pięć prac, które w głosowaniu uzyska największą ilość głosów trafi na posiedzenie komisji konkursowej. Spośród nich komisja do 5 listopada 2019 r. wybierze zwycięski projekt- informuje ratusz.
Prognoza pogody dla Pomorza i Kujaw na kolejne dni [18-24 października]
