Warto to skonfrontować z rzeczywistością. Sposób jest prosty: wycieczka z "Gazetą Pomorską".
Narodziny pięknego Wiednia zawdzięczamy Celtom, którzy pojawili się nad Dunajem już w V w. p.n.e. Jednak nie na wielką rzekę zwrócili uwagę, a na potok leśny, bo właśnie od niego ma się wywodzić pierwotna nazwa miasta - Vindobona. W czasach rzymskich wzniesiono tu twierdzę, która strzegła przeprawy przez Dunaj przed barbarzyńcami. Prawa miejskie uzyskał Wiedeń w roku 1221, a już pod koniec XIII stulecia przypadł dynastii Habsburgów i stał się stolicą cesarstwa.
Sobieski a kawa
Nadszedł wreszcie rok 1529, w którym pod jego murami pojawili się Turcy. Wtedy jednak odeszli, zagrożeni wojną na terenie Węgier. Drugie oblężenie, w roku 1683, groziło już poważniejszymi konsekwencjami. Z odsieczą pospieszył król Polski Jan III Sobieski. Połączone siły polsko-niemiecko- austriackie pobiły wojska Kara Mustafy, które pozostawiły na placu boju nieprzebrane bogactwa, w tym ... kawę.
Od tego czasu w mieście zaczęły powstawać kawiarnie. Wkrótce przyjemność picia "małej czarnej" poznali europejscy arystokraci, a potem lud prosty. Dziś ten specjał z dodatkiem mleka, podawany na srebrnych tackach, nazywany jest wiener melange.
Stolica Austrii jest znana także z innych ważnych wydarzeń politycznych, by tylko o kongresie wiedeńskim w roku 1815 (kończącym wojny napoleońskie) wspomnieć.
Miasto Mozarta
Tu przecież także rozwijała się kultura i sztuka, a takie nazwiska, jak Beethoven, Haydn i Mozart chyba nie wymagają reklamy.
Wiedeńskie wspaniałości
Co warto zobaczyć w tym wspaniałym mieście? Wiedeński Hofburg to pałac cesarski, w którym rezydował już od XIII w. Rudolf I, zaś ostatnim jego właścicielem - do roku 1918 - był Karol I Habsburg. Z kolei Schönbrunn jest jednym z najwspanialszych i najczęściej zwiedzanym pałaców barokowych w Europie. To dzieło cesarza Maksymiliana II, który w roku 1559 nakazał przebudowę młyna na rezydencję myśliwskiej.
Trzeba zwiedzić gotycką katedrę św. Szczepana i kościół kapucynów, w którego podziemiach znajduje się Krypta Cesarska. Spójrzmy jeszcze na Operę Państwową (Staatsoper), na Burgtheater (Teatr Zamkowy) i oczywiście na Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum Wien - jedną z największych na świecie galerii, gdzie eksponowane są m.in. prywatne kolekcje Habsburgów.