Spis treści
Pieniądze, którymi posługujemy się na co dzień, nie mają terminu ważności. Aktualnie w obiegu mamy dwa rodzaje banknotów, te które wprowadzono do obiegu w 1995 roku i te w odświeżonej wersji z 2014 roku.
Przeczytaj: Aktualne przepisy dotyczące trzymania gotówki w domu. Kwoty jakie można trzymać w 2025 roku
Wymiana pieniędzy w 2025 roku
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pieniądze mogą stracić ważność w momencie gdy zostają uszkodzone. W takiej sytuacji powinniśmy je wymienić, co możemy zrobić w kasie każdego banku lub w jednym z szesnastu oddziałów Narodowego Banku Polskiego.
Uszkodzone pieniądze wymienimy bezpłatnie, a obowiązek ciąży na osobie, która banknot uszkodziła. To właśnie dlatego sprzedawca w sklepie może odmówić przyjęcia takich pieniędzy. Podobnie my nie powinniśmy przyjąć banknotu co do którego nie mamy pewności pod względem prawdziwości ale i stopnia niszczenia.
Pieniądze, którymi nie da się zapłacić
Zobaczcie, które pieniądze tracą ważność i wartość. Szczegóły w galerii poniżej:
Gdzie wymienić uszkodzone pieniądze?
Jak już wspomnieliśmy uszkodzone pieniądze można wymienić w kasie dowolnego banku. W przypadku dużych uszkodzeń banknoty należy zanieść lub wysłać do oddziału Narodowego Banku Polskiego. Pieniądze można też wysłać pocztą na adres: Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa, z dopiskiem: „DES – wymiana”. Pocztą możemy wysłać kwoty do 2 tys. złotych łącznie.
Zasady wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku, w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Pieniądze w Polsce
Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje banknotów i monet. Pierwsze to banknoty i monety powszechnego obiegu emitowane w wysokich nakładach, funkcjonujące w obrocie gotówkowym, których wartość określa nominał. Do tej grupy należą również obiegowe monety okolicznościowe. Drugie to banknoty i monety kolekcjonerskie, emitowane w niskich nakładach, przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków.
