https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aktualne przepisy dotyczące trzymania gotówki w domu. Kwoty jakie można trzymać w 2025 roku

JJ
Opracowanie:
Przepisy dotyczące trzymania gotówki w domu.
Przepisy dotyczące trzymania gotówki w domu. PIOTR KRZYZANOWSKI
Pieniądze trzymane w domu dają poczucie anonimowości i bezpieczeństwa. Gotówka w domu to zwykle bufor bezpieczeństwa, oszczędności, które pozwalają na ochronę przed niespodziewanymi sytuacjami. Sprawdzamy, co mówią przepisy o gotówce trzymanej w domowym zaciszu.

Spis treści

Pieniądze trzymane w domu to indywidualna sprawa każdego z nas i nie istnieją żadne przepisy mówiące o kwocie, jaką możemy przechowywać w domu. Dyskusja na ten temat pojawiła się przy okazji pomysłu wprowadzenia limitów obrotu gotówką. Ostatecznie z pomysłu wprowadzenia limitu, który miał wynosić 20 tys. złotych przy jednej transakcji, się wycofano.

Przeczytaj: Za to zapłacimy więcej w 2025 roku. Takie podwyżki nas czekają w nowym roku

Limity dotyczące gotówki

W Polsce jedynym prawnym ograniczeniem dotyczącym płatności gotówkowych jest limit 15 tys. zł, który dotyczy przedsiębiorców.

Parlament Europejski 24 kwietnia 2024 roku przyjął przepisy, których częścią jest całkowity zakaz regulowania gotówką transakcji przekraczających 10 tys. euro oraz wprowadzający nadzór i kontrolę nad transakcjami powyżej 3 tys. euro. Limit ten będzie obowiązywał, gdy jedna ze stron transakcji jest przedsiębiorcą. Państwa członkowskie mają trzy lata na dostosowanie własnych regulacji do nowych przepisów. Zmiany w przepisach dotyczących płatności gotówkowych mają na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Takie limity obowiązują

Nie ma limitów dotyczących naszych pieniędzy trzymanych w domu, ale w kwestii pieniędzy w naszym kraju nie brakuje limitów. Zobaczcie w galerii poniżej:

Płatność gotówką

Choć płatności bezgotówkowe są bardzo popularne i wygodne to nadal wiele osób korzysta z pieniędzy. Szczególnie mali przedsiębiorcy zachęcają do płatności gotówką. Pieniądze przydają się także w wielu sytuacjach kiedy technika zawodzi, zabraknie prądu czy Internetu. Kartą nie zapłacimy również w wielu osiedlowych sklepach czy u lokalnych sprzedawców na targowisku.

Wiele niespodziewanych sytuacji jak pandemia czy wybuch wojny na Ukrainie pokazał, że jednak pieniądze na koncie nie dają nam poczucia bezpieczeństwa. Ludzie masowo wypłacali swoje oszczędności przez co wprowadzono obostrzenia nawet na wypłaty z banku. I choć obawy o pieniądze na koncie okazały się niesłuszne to sytuacje takie pokazują, że to właśnie gotówka sprawia, że czujemy się bezpieczniejsi i mamy poczucie kontroli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska