https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydanie świadectwa pracy

Ewa Brzozowska-Kowalka

     _Pięć lat pracowałam u prywatnego pracodawcy. Z dniem 15 lutego br. umowa o pracę została rozwiązana na mocy porozumienia stron. Od tego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim. Kiedy pracodawca powinien wydać mi świadectwo pracy? - _JADWIGA z Szubina.
     Obowiązek wydania świadectwa pracy wynika z art.97 par.1 kodeksu pracy, zgodnie z którym, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Powinno to nastąpić w ostatnim dniu pracy - bezpośrednio do rąk pracownika. Jeśli pracownik jest nieobecny lub odmawia przyjęcia świadectwa pracy, należy je wysłać pocztą na jego adres domowy, czyniąc stosowną adnotację na kopii świadectwa przechowywanej w aktach osobowych.
     W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku pracy.
     Zakres informacji, który powinien znaleźć się w świadectwie pracy, został znacznie rozszerzony w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. z 1996 r., nr 60, poz.282). Z par. 1 wynika, iż oprócz informacji określonych w art. 97 par. 2 kodeksu pracy, w świadectwie zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy oraz ubezpieczenia społecznego, dotyczące m.in.:
     

  • czasu pracy,
         

  • liczby dni urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
         

  • okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
         

  • wykorzystania urlopu wychowawczego,
         

  • okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
         

  • okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
         

  • okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
         

  • danych, które są zamieszczane na żądanie pracownika.
         ZAPAMIĘTAJ
         W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Powinno to nastąpić w ostatnim dniu pracy.

  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Biznes

    Polecane oferty
    * Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
    Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska