Inicjatorem przedsięwzięcia jest Robert Koniec, nauczyciel plastyki i techniki w Szkole Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy. Pierwsza ekochoinka - z butelek PET - o wysokości trzech metrów powstała w grudniu 2015 r. W kolejnych latach budulcem dla świątecznego ekologicznego drzewka były m.in. słoiki, płyty CD, drewno, lejki czy plastikowe nakrętki.
Tym razem organizatorzy postanowili wykorzystać zużyte kredki, stare długopisy i pisaki. Te docierały do szkoły w Laskownicy ze szkół i przedszkoli m.in. w Osieku na Notecią, w Nakle nad Notecią, w Chwaliszewie, Brodnicy, Kcyni, Lubaszczu i Pile. Kolejne kartony z niezbędnymi materiałami przekazały także liczne firmy i instytucje - np. dwa kartony budulca podarowali pracownicy ZUS w Nakle i w Bydgoszczy.
Prace rozpoczęły się już w październiku. Materiały musiały zostać posegregowane kolorystycznie, a następnie zostały przyklejone do konstrukcji z płyty. Ostatnim krokiem był montaż oświetlenia (to także zostało przekazane nieodpłatnie przez lokalne firmy). Trzymetrowa choinka z ponad dziesięciu tysięcy kredek rozbłysła w piątek, 13 grudnia.
