Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykwintne czy nie - bąbelki górą

(domi)
Choć doświadczenie kieruje klientów ku butelkom 0,75 l w typowym kształcie, to nierzadkie są szampany w oryginalnych opakowaniachJak serwować wino musującePamiętajmy: wszelkie wina źle znoszą gwałtowne zmiany temperatur. Musujące zwłaszcza (z uwagi na ciśnienie w butelce, sięgające 6 atmosfer). Wina nie mrozimy, tylko schładzamy do temperatury ok. 6-9 st. C. Podajemy szampana lub wino musujące w powszechnych kiedyś kieliszkach płaskich na wysokiej nóżce, lub w popularniejszych dziś "fletach” - wysokich i wąskich.opakowaniach
Choć doświadczenie kieruje klientów ku butelkom 0,75 l w typowym kształcie, to nierzadkie są szampany w oryginalnych opakowaniachJak serwować wino musującePamiętajmy: wszelkie wina źle znoszą gwałtowne zmiany temperatur. Musujące zwłaszcza (z uwagi na ciśnienie w butelce, sięgające 6 atmosfer). Wina nie mrozimy, tylko schładzamy do temperatury ok. 6-9 st. C. Podajemy szampana lub wino musujące w powszechnych kiedyś kieliszkach płaskich na wysokiej nóżce, lub w popularniejszych dziś "fletach” - wysokich i wąskich.opakowaniach fot. Tomek Czachorowski
Skąd w ogóle wziął się pomysł, by zastosować w produkcji wina wtórną fermentację, co dało początek szampanowi? Przyjęło się uważać, że jako pierwszy wymyślił to XVII-wieczny zakonnik, benedyktyn Dom Perignon.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bygoszcz

- Drugi proces fermentacji trunku zachodzi już w butelce - wyjaśnia Małgorzata Guzik, ze sklepu z alkoholami przy ulicy Gdańskiej. To sekret, dla którego wino po otwarciu butelki musuje, mimo, że nie jest nasycane dwutlenkiem węgla.
Czy to rzeczywiście Dom Perignon jest wynalazcą szampana, historia nie rozsądza ostatecznie. Zwykłe wina musujące wytwarzano już kilkadziesiąt lat wcześniej, i to na kojarzących się nam raczej z deszczem Wyspach Brytyjskich. Ale pewne jest, że to wina musujące produkowane w Szampanii, w której żył ów benedyktyn, są po dziś dzień uznawane za esencję dobrego smaku i elegancji.
- W tym alkoholu miesza się trzy szczepy: pinot noir, chardonnay i meunier. Te elementy znajdują się we wszystkich szampanach i winach musujących - opowiada Guzik.

Szampanizację stosuje się w rozmaitych zakątkach winiarskich globu. Za to tylko te, które pochodzą z Szampanii (w północno-wchodniej Francji) mogą stosować nazwę szampan. Zastrzeżenie to obowiązuje od 1911 roku.
- Wina musujące z innych regionów nie są tak eleganckie i wytworne jak oryginalne szampany. Ale też są wśród nich bardzo smaczne trunki - podkreśla Małgorzata Guzik.
W jakie wina musujące warto zaopatrzyć się przed sylwestrem? Jak nie popełnić omyłki i trafnie połączyć dobrą jakość z przyzwoitą ceną?
- Najpewniej będzie zakupić klasykę. Na przykład hiszpańskie wina Soler jove lub Nitus. Bardzo smaczne są też włoskie wina musujące. Na sklepowych półkach ich ceny zaczynają się już od dwudziestu kilku złotych - mówi Guzik. - Z kolei na przeciwnym biegunie są oryginalne francuskie szampany. One kosztują do ok. 300 zł.
Co wpływa na ten niepowtarzalny smak najdroższych musujących alkoholi? - Bardzo ważna jest gleba na której dojrzewają owoce. Szampania jest od tym względem krainą jedyną w swoim rodzaju. Tam gleba jest z przewagą kredy. To ona sprawia, że szampan jest taki pyszny - kończy Małgosia Guzik.
Choć doświadczenie kieruje klientów ku butelkom 0,75 l w typowym kształcie, to nierzadkie są szampany w oryginalnych opakowaniach

Jak serwować wino musujące

Pamiętajmy: wszelkie wina źle znoszą gwałtowne zmiany temperatur. Musujące zwłaszcza (z uwagi na ciśnienie w butelce, sięgające 6 atmosfer). Wina nie mrozimy, tylko schładzamy do temperatury ok. 6-9 st. C. Podajemy szampana lub wino musujące w powszechnych kiedyś kieliszkach płaskich na wysokiej nóżce, lub w popularniejszych dziś "fletach" - wysokich i wąskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska