Pieniądze to środki płatnicze, którym nadaje się określoną wartość. Pieniądzem jest także saldo na koncie w banku. Choć aktualnie coraz częściej wybieramy płatności bezgotówkowe to banknoty i monety wciąż są w obiegu i codziennie z nich korzystamy.
Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje banknotów i monet. Pierwsze to banknoty i monety powszechnego obiegu emitowane w wysokich nakładach, funkcjonujące w obrocie gotówkowym, których wartość określa nominał. Do tej grupy należą również obiegowe monety okolicznościowe. Drugie to banknoty i monety kolekcjonerskie, emitowane w niskich nakładach, przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków.
Jak się okazuje niektóre z banknotów a także niektóre monety przestają być środkiem płatniczym i koniecznie trzeba je wymienić. Chodzi przede wszystkim o banknoty zniszczone, ale nie tylko. Przygotowaliśmy dla Was małą ściągę dotyczącą wymiany banknotów, kiedy możemy to zrobić, gdzie i czy dostaniemy 100% jego wartości.
W tych sytuacjach musisz wymienić banknot - zobacz listę
W poniższej galerii zobaczcie jakie banknoty musimy wymienić i gdzie można to zrobić odpowiadamy także na następujące pytania:
- Czy sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia banknotu?
- Czy my możemy odmówić przyjęcia danego banknotu?
- Kiedy banknot traci swoją moc płatniczą?
- Jakie banknoty należy wymienić i czy ich wartość się zmieni?