- Kajtek przygotował projekt wynalazku o nazwie „Kardentos”. Gdyby wszedł w życie, pozbawiłby pracy wielu dentystów i ucieszył niezliczone rzesze dzieci, które zamiast borowania i leczenia kanałowego mogłyby zażyć kardentos o smaku karmelków, a ten załatałby ubytki w uzębieniu. W konkursie wzięły udział jeszcze dwie uczennice z naszej szkoły - Marcelina Żuchowska oraz Zofia Lebowska. Marcelina stworzyła projekt książki i długopisu dla dzieci z Afryki służących do filtrowania brudnej wody. Zosia opracowała projekt piłki nożnej wykorzystującej zjawisko pizoelektryczne do zamieniania energii kinetycznej i tarcia piłki w energię elektryczną – informuje Urząd Gminy Golub-Dobrzyń.
Konkursowe prace powstały pod opieką nauczyciela SP w Węgiersku Piotra Wołyńskiego. Laureaci odebrali nagrody w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.
- Głównym założeniem konkursu jest promocja kreatywności wśród dzieci i młodzieży, zainteresowanie doskonaleniem ich umiejętności technicznych, podniesienie poziomu innowacyjności w województwie kujawsko-pomorskim oraz wyłonienie najlepszej pracy przedstawiającej pomysł na innowacyjny wynalazek. W ramach konkursu dzieci i młodzież z całego województwa przysyłają do nas prace graficzne lub techniczne przedstawiające wynalazek, który ich zdaniem zrewolucjonizuje świat. Od roku 2015 zorganizowane zostały już trzy edycje Konkursu, z czego na każdą z nich spłynęło ponad 100 prac dzieci i młodzieży, które wykazały się ogromną kreatywnością i twórczym myśleniem. Poprzednie edycje konkursu udowodniły, że w dzieciach i młodzieży z naszego regionu tkwi potencjał, który należy uaktywniać i rozwijać. Organizując takie przedsięwzięcie mobilizujemy także dorosłych do odkrywania u dzieci pasji do nauki – wyjaśnia Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji, która organizuje konkurs.
