Córka moja przez ponad 10 lat pracowała w sklepie. Z dniem 20 grudnia 2001 roku otrzymała natychmiastowe wypowiedzenie z pracy. Chciałbym wiedzieć, jakie formy wypowiedzenia powinien zastosować pracodawca? Ile powinien wynosić okres wypowiedzenia oraz czy córce należy się jakaś odprawa? - LEON ze Świecia n/W.
Zgodnie z art.30 kodeksu pracy, umowa o pracę rozwiązuje się:
na mocy porozumienia stron,
przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
z upływem okresu, na który umowa była zawarta,
z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy lub jej rozwiązanie.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
2 tygodnie - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.
W swoim liście wskazuje pan, że pracodawca córki wypowiedział jej umowę w trybie natychmiastowym. Wnoszę zatem, iż nastąpiło to na mocy art.52 par.1 kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, do których należy w szczególności: przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku, przestrzeganie przepisów i zasad bhp, dbałość o dobro zakładu pracy, chronienie jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, przestrzeganie zasad współżycia społecznego;
popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie nie może jednak nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Szkoda, że do listu nie dołączył pan odpisu wręczonego córce wypowiedzenia. Wówczas analiza zasadności wypowiedzenia i jego trybu byłaby łatwiejsza.
O tym, jakie okoliczności zadecydowały o rozwiązaniu stosunku pracy córka powinna zostać poinformowana w uzasadnieniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Jeżeli chodzi o ostatnie pana pytanie informuję, że odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi, którego stosunek pracy został rozwiązany w związku z przyczynami ekonomicznymi pracodawcy, określonymi w ustawie z dnia 28 grudnia 1989 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. nr 4, poz.19 ze zm.).
ZAPAMIĘTAJ!
Jeżeli dochodzi do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, długość okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy u pracodawcy, u którego dochodzi do rozwiązania umowy. Jeżeli jest to okres zatrudnienia wynoszący co najmniej 3 lata wypowiedzenie wynosi 3 miesiące.
