Pomysł zakłada, że każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które od września przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą.
Dotrzeć do najmłodszych
Będzie to książka dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka, a także Karta Małego Czytelnika, na dobry start. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego literackie zainteresowania.
– Projekt był już prowadzony pilotażowo dla trzylatków, więc cieszę się, że teraz został rozszerzony na pozostałych przedszkolaków – mówi Marek Taczyński, dyrektor biblioteki. – Nasze spostrzeżenia są wyłącznie pozytywne. Dzieci mają strategiczne znaczenie dla przyszłości społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby budować właściwe nawyki już od najmłodszych lat.
Jeszcze więcej pomysłów
To nie jedyny „patent” książnicy na zainteresowanie literaturą najmłodszych. Kilka dni temu biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”. Scenariusz zakłada zgromadzenie w jednym miejscu jak największej liczby osób i wspólne czytanie książek.
– Udało nam się zebrać około 200 osób – dodaje Taczyński. – Byli to podopieczni przedszkoli, szkół podstawowych i ZS nr 5. Myślę, że zbudowaliśmy pozytywny klimat do czytania. W społeczeństwie jest problem, bo książce coraz trudniej konkurować z technologicznymi osiągnięciami. Dlatego proponujemy różne akcje, żeby wyjść do czytelnika z ciekawą ofertą.
Rypińska biblioteka podejmuje jeszcze więcej takich działań, organizując np. spotkania z popularnymi sportowcami czy rajdy rowerowe „Odjazdowy Bibliotekarz”. W ostatnich latach siedzibę przy ul. Warszawskiej odwiedzili m.in. kolarz Michał Gołaś i trener Andrzej Strejlau.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
