Remont z dotacji
Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Księtem, będący świątynią filialną parafii Świedziebnia, został zbudowany w XVIII wieku. A w ostatnim czasie został gruntownie odnowiony.
Przeczytaj również: Parafianie wyrzucili proboszcza z niedzielnej mszy i zmienili zamki w kościele
- Udało nam się pozyskać dotację z funduszy Unii Europejskiej na remont i odnowę tego cennego zabytku - mówi ks. Jerzy Wielechowski, proboszcz parafii Świedziebnia. - Dofinansowanie popłynęło także z Urzędu Gminy w Świedziebni, który na ten cel przeznaczył 30 tys. zł oraz z funduszy parafialnych. Wykonaliśmy prace budowlano - konserwatorskie, polegające na wymianie pokrycia dachowego oraz renowacji elewacji kościoła. Wykonany remont był konieczny, ponieważ budynkowi kościoła groziło zawalenie. Wymagane jest jeszcze odnowienie wnętrza, w związku z czym będziemy się starać o pozyskanie pieniędzy również na tego rodzaju inwestycję. Wspólnota parafialna nie posiada w tej chwili takich funduszy, ale może uda się ponownie pozyskać jakąś dotację z UE. Bez wątpienia jest to zabytek, o który należy zadbać, by służył nam jeszcze długie lata.
Wiernych coraz mniej
Kościół w Księtem od pewnego czasu nie gromadzi już tylu wiernych co dawniej, kiedy to odbywała się tam jedna msza tygodniowo. Początkowo ilość nabożeństw została okrojona do jednego w miesiącu, jednak i z tego władze kościelne postanowiły zrezygnować. Proboszcz parafii Świedziebnia tłumaczy to nadmiarem obowiązków spoczywających na dwóch księżach, którzy w tej chwili służą w Świedziebni.
Zobacz także: Do 2050 roku wszystkie kościoły katolickie i protestanckie w Holandii zostaną zamknięte
Tylko jedna msza
Jedynie w czasie rekolekcji ma być tam odprawiana jedna msza w sobotę.
- Nie jesteśmy zadowoleni z tego stanu rzeczy, ale nie mamy innego wyjścia, jak jeździć do kościoła parafialnego w Świedziebni - mówią z żalem mieszkańcy Księtego. - Rozumiemy sytuację księdza proboszcza, którego przytłacza nadmiar obowiązków, ale nie zmienia to faktu, że szkoda nam mszy, które były odprawiane w tym zabytkowym kościele.
Przypomnijmy, że 31 sierpnia 1927 r. kościół w Księtem decyzją wojewody warszawskiego został wpisany do rejestru zabytków. Świątynia znajduje się na trasie wielu szlaków turystycznych, a także jest bezsprzecznie unikatowym zabytkiem drewnianej kultury sakralnej w regionie i jednym z niewielu w województwie, który został zachowany w swoim pierwotnym kształcie.
Czytaj e-wydanie »