
Przecieranie liści zamiokulkasa
Warto również regularnie usuwać kurz z liści zamiokulkasa, aby zapewnić mu lepsze warunki do fotosyntezy. Można to robić za pomocą wilgotnej szmatki lub delikatnego prysznica wodnego. Dzięki temu liście będą lśniące i zdrowe. Nie należy jednak pozostawiać wody na liściach, gdyż przez to mogą się pojawić brzydkie, brązowe plamy.

Jak nawozić zamiokulkasa
Wybór odpowiedniego nawozu jest kluczowy dla zdrowego wzrostu zamiokulkasa. Najlepiej stosować nawóz do roślin zielonych, który zawiera odpowiednią ilość azotu, fosforu i potasu. Zamiokulkas nie toleruje nadmiaru soli mineralnych, dlatego niewskazane jest częste używanie gotowych, silnych nawozów. Zbyt częste nawożenie może prowadzić do uszkodzenia korzeni i pogorszenia kondycji rośliny. Idealnie za to sprawdzą się domowe odżywki. Przepis znajdziesz na kolejnym slajdzie.

Nawóz z fasoli i fusów od kawy
Fusy z kawy nie tylko zakwaszą glebę, ale także dostarczą cennych składników, spulchnią glebę i zmniejszą jej tendencję do przesychania. Fasola także dostarczy cennych składników.
Wrzuć 90 gramów fasoli (ziarna, około pół szklanki) do 1 litra przegotowanej wody w temperaturze pokojowej i odstaw na kilka godzin. Następnie odcedź fasolę na sitku i dodaj do powstałego płynu 1 łyżkę fusów po kawie. Podlewaj tym zamiokulkasa.

Nawóz z soczewicy i fusów od kawy
Soczewica zawiera wiele aktywnych składników, które pobudzą roślinę do intensywnego wzrostu: azot, potas, fosfor i bor. A przy okazji uodpornią ją na choroby.
Do litra przegotowanej wody w temperaturze pokojowej dodaj pół szklanki soczewicy. Odczekaj minimum 4 godziny, by składniki z soczewicy przeniknęły do wody. Następnie odcedź soczewicę na sitku i dodaj do powstałego płynu 1 łyżkę fusów po kawie. Podlewaj tym zamiokulkasa.