Wśród zaproszonych gości, oprócz dyrekcji szkoły - dyrektora Waldemara Ptaka i pani Joanny Drożdż - nie zabrakło starosty tucholskiego, Michała Mroza, naczelnika wydziału ... Waldemara Kierzkowskiego.
Najważniejszymi gośćmi jednak byli tego dnia absolwenci Nowodworka oraz nauczyciele-emeryci, którzy razem z organizatorami świętowali tę niezwykłą rocznicę.
Państwowe Gimnazjum i Liceum w Tucholi zostało utworzone na mocy zarządzenia Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 12 marca 1937 roku. Z dniem 1 lipca 1937 roku szkoła rozpoczęła działalność jako samodzielna placówka. Szkoła z okazji kolejnych dziesięcioleci działalności organizuje Zjazdy Absolwentów. Podczas I Zjazdu Absolwentów 18 czerwca 1977 roku szkoła otrzymała sztandar i zostało jej nadane imię Bartłomieja Nowodworskiego. Wniosek o nadanie imienia szkole został złożony 24 listopada 1976 roku przez ówczesnego Dyrektora Szkoły Pana Józefa Spornego. Wniosek zawierał przedstawienie postaci Bartłomieja Nowodworskiego i uzasadnienie wyboru patrona szkoły.
Co znajdziemy na wystawie o "Nowodworku"?
Wystawa podzielona została na dwie części. Po lewej stronie znajduje się część oficjalna. Na ławach leżą kroniki szkolne sprzed lat oraz albumy ze zdjęciami ze Zjazdów Absolwentów, a także dokumenty szkolne i oficjalne pamiątki. Postać patrona przybliżają tablice informacyjne. Ostatnie dziesięciolecie działalności Szkoły zostało wyeksponowane po lewej stronie. Dzięki licznym zdjęciom pogrupowanym tematycznie można zapoznać się z najnowszą historią Nowodworka. Całość ekspozycji dopełniają puchary sportowe, nagrody i gablota z czasopismami.
Zainteresowane osoby mogą zabrać kilka numerów Biuletynu Informacyjnego “Nowodworek” - z ostatnich dziesięciu lat – ze sobą. A jest o czym czytać i co wspominać. Od wielu lat w szkole działają Grupa Wolontariatu “eM”, Grupa teatralna “Masque”, Koło Dziennikarskie, Szkolne Koło PCK, Czytający i Śpiewający Nowodworek, odbywają się konkursy szkolne i powiatowe, a także o zasięgu rejonowym, uczniowie biorą udział w rozgrywkach sportowych – z sukcesami.
Głos zabrał sam ...Bartłomiej Nowodworski
Otwarcie wystawy miało uroczysty charakter. Gości przywitali prowadzący uroczystość, uczniowie Nowodworka, Julia Wiśniewska i Robert Jeschke. Następnie udzielili głosu dyrektorowi oraz staroście, który wspominał lata spędzone w Nowodworku i podkreślał, że Liceum zapewniło Jemu i jego rówieśnikom staranne wychowanie i staranne wykształcenie. Podziękował również obecnemu gronu nauczycielskiemu za to, że godnie kultywuje dorobek Szkoły.
Następnie głos zabrał rzecznik komendy powiatowej w Tucholi, Łukasz Tomaszewski, który - choć sam absolwentem Liceum nie jest – to przyznał, że jego żona ukończyła Nowodworek i i bardzo miło wspomina kadrę nauczycielską. Jako ostatnia głos zabrała Maria Ollick, prezeska Borowiackiego Towarzystwa Kultury, absolwentka Liceum, wspominała z rozrzewnieniem losy Szkoły, które były ściśle związane z losem Jej rodziny.
Po wzruszających słowach gości, głos zabrał sam... Bartłomiej Nowodworski – na scenie pojawiła się Grupa Teatralna “Masque”. Aktorzy przedstawili scenkę dotyczącą ustanowienia fundacji przez Bartłomieja Nowodworskiego na rzecz czterech mieszkańców Tucholi.
Występ zakończył formalną część spotkania, po której goście mogli oddać się wspomnieniom i swobodnym rozmowom. Dzięki sponsorom - Piekarni Cukierni Piotra Latzke, Gminnej Spółdzielni “Samopomoc Chłopska” i Powszechnej Spółdzielni Spożywców “Społem” - zebrani mogli delektować się pysznym ciastem i przekąskami.
Wystawę zorganizowały nauczycielki Liceum - Alina Okonek, Aleksandra Wegner, Ewa Grugel, Martyna Olejnik oraz Honorata Jeziorska przy współpracy Wioletty Chabowskiej z Muzeum Borów Tucholskich.
