Ekspozycja, której otwarcie zbiega się z setną rocznicą urodzin przypomni zmarłego w 1991 roku artystę i jego prace.
Będzie to pierwsza monograficzna prezentacja prac i sylwetki urodzonego w Wilnie artysty, który po II wojnie światowej przybył do Włocławka i z tym miastem związał swoje życie osobiste i zawodowe.
Kazimierz Borkowski, współzałożyciel Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego "1 Maj", autor wielu plakiet, medalionów oraz biżuterii ceramicznej jest jedną z najciekawszych i jednocześnie mało znanych postaci powojennej historii artystycznej stolicy Kujaw.
Wystawa, na której znajdą się pamiątki rodzinne, dokumenty, fotografie i przedmioty osobiste pochodzące ze zbiorów Marii i Andrzeja Wileńców, a także Janusza Borkowskiego oraz ceramiczne pieczęcie, plakiety z motywami miast, brosze z elementami ludowymi i naszyjniki ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej pokaże drogę twórczą Kazimierza Borkowskiego, jak też człowieka jakim był, osobę rodzinną, kreatywną i wszechstronną.
Zwiedzający po raz pierwszy będą mogli zobaczyć nieznane dotychczas malarstwo i fotografie artysty utożsamianego przede wszystkim z obiektami o charakterze pamiątek.
Miejsce ekspozycji: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19
Czas trwania wystawy: 3 marca - 5 kwietnia 2010 r.
Scenariusz i komisariat wystawy: Marian Cieślak, Adam Zapora
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska