Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce

Renata Kudeł
Najwięksi polscy artyści plastycy z kręgu współczesnej sztuki sakralnej zaprezentują swoje prace we Włocławku. Wystawa nosi tytuł "Z głębokości wołam".

Co? Gdzie? Kiedy?

Co? Gdzie? Kiedy?

Wystawa będzie czynna do 1 listopada 2009 r.
GSW ul. Miedziana 2/4, tel. 054 411 21 20

W dniu 2 października 2009 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku otwarta zostanie wystawa "Z głębokości wołam…" - wystawa w 25. rocznicę śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki.

Największe postaci współczesnej sztuki polskiej pozostającej w kręgu sztuki sakralnej przyjęły zaproszenie włocławskiej Galerii by wspólną wystawą oddać hołd Ks. Jerzemu Popiełuszce w 25 rocznicę tragicznych wydarzeń października 1985 roku.

Rzeźby, malarstwo, grafika i instalacje: Jana Baczyńskiego, Antoniego Bisagi, Mariana Czapli, Franciszka Maśluszczaka, Jerzego Puciaty, Stanisława Rodzińskiego, Stanisława Słoniny, Józefa Stolorza, Elżbiety Wasyłyk oraz Gustawa Zemły łączy wspólne przesłanie pamięci o zamordowanym Ks. Popiełuszce i jego dziele. Honorowy patronat nad wystawą objął Ksiądz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej Wiesław Alojzy Mering.

Wystawie towarzyszy katalog wydany przez Galerię Sztuki Współczesnej ze wstępnym słowem Ks. Prałata dr. Antoniego Ponińskiego.

Ekspozycja "Z głębokości wołam...", poza swym charakterem kommemoratywnym, jest także próbą odczytania po ćwierćwieczu nauki pozostawionej przez wielkiego patriotę, duchownego, który słowem i wiarą walczył o wolność Polski i prawdę o niej w czasach komunizmu. Prace wybrane na wystawę, nie zawsze dosłownie odnoszą się do osoby Ks. Jerzego Popiełuszki.

Zróżnicowane formalnie, ikonograficznie i technicznie, oddając styl i sposób wyrazu autorów, skłaniają do refleksji niosąc w warstwie treściowej zawarte w tytule wystawy wołanie ( zaczerpnięte z Psalmu 130[129] De profundis ). W XXI wieku to wołanie już nie z mroku komunizmu, z wiślanej głębi, ale z głębi wiary, czasu i pamięci.

Biogramy uczestników wystawy w GSW

JAN BACZYŃSKI
Urodzony w 1944 r. w Jabłonowie - Zamek. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w 1982 r. Zajmuje się grafiką warsztatową - linoryt. Uczestniczył w ponad 300. wystawach środowiskowych, ogólnopolskich, międzynarodowych i sztuki polskiej za granicą: Argentyna, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Japonia, Jugosławia, Kanada, Korea Pd., Litwa, Macao, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, ZSRR. Kilkanaście wystaw indywidualnych.
Prace w zbiorach kilkudziesięciu muzeów i galerii oraz prywatnych kolekcjonerów.
Laureat wielu nagród i wyróżnień.

ANTONI BISAGA
Urodził się w 1940 r. w Makowie Podhalańskim. Mieszka we Włocławku. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Dyplom z zakresu rzeźby w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego, doc. Borysa Michałowskiego i doc. Apolinarego Czaplewskiego uzyskał w 1966 r.
Uprawia rzeźbę, medalierstwo, ceramikę artystyczną, wystawiennictwo, projektuje ceramikę stołową i architekturę wnętrz.
Jego prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace rzeźbiarskie w ponad 20. kościołach w Polsce.

MARIAN CZAPLA
Urodził się w 1946 r. w Gackach k. Szydłowca na Kielecczyźnie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Kielcach i ASP w Warszawie (dyplom w 1972), studiował w pracowniach Stefana Gierowskiego (malarstwo), Haliny Chrostowskiej i Józefa Pakulskiego (grafika). Współzałożyciel grupy artystycznej Sympleks S4. Jest profesorem malarstwa w macierzystej uczelni.
Zrealizował ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Kielcach i Szczecinie, w Muzeum Okręgowym w Białej Podlaskiej, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Instytutu Historii Sztuki UW, SBWA, Galerii Studio w Warszawie, Herbert F. Johnson Museum of Art (Ithaca, USA).

FRANCISZEK MAŚLUSZCZAK
Urodził się w 1948 r. w Kotlicach. Ukończył studia w warszawskiej ASP, uzyskując dyplom w 1974 roku. Jego domeną jest malarstwo, rysunek i grafika. Maśluszczak jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Jego prace wystawiane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jego twórczość prezentowana jest w licznych muzeach, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Okręgowym w Zamościu oraz za granicą: Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum Miejskim w Gandawie.
Członek ZPAP i Rady programowej Związku.

JERZY PUCIATA
Urodzony w 1933 r. w Wilnie. Artysta malarz. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Członek ZPAP oraz międzynarodowego stowarzyszenia artystów plastyków AIAP-UNESCO. Swoją twórczość prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Był stypendystą Fundacji Singera "POL-CUL" w Australii oraz kilkakrotnym krajowym i zagranicznym Ministerstwa Kultury i Sztuki. Otrzymał wiele medali, nagród i wyróżnień. Obrazy jego znajdują się w wielu znaczących galeriach i muzeach w Polsce i za granicą, a także w instytucjach i zbiorach prywatnych. Jerzy Puciata jest też działaczem społecznym i animatorem życia kulturalnego. W latach 80-tych jako prezes Zarządu Głównego ZPAP był członkiem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" przy L.Wałęsie, uczestniczył w obradach "Okrągłego Stołu", był członkiem Społecznego Ogólnopolskiego Komitetu Odbudowy Panoramy Racławickiej, uczestniczył w I i III Międzynarodowym Kongresie Praw Człowieka, a w 1981 r. i 2000 r. w Kongresie Kultury Polskiej. Jest współzałożycielem i Honorowym Prezesem Stowarzyszenia "Klub Bydgoski". W 2002 r. współtworzył i został pełnomocnikiem Komitetu Wyborczego "Bydgoskie Porozumienie Obywatelskie". W 2000 r. w plebiscycie Gazety Wyborczej p.n. "Bydgoszczanin stulecia" uzyskał III miejsce, a w plebiscycie 2001 został wybrany Artystą Roku. W 2002 r Zwyczajny Walny Zjazd Delegatów ZPAP nadał mu godność - "Honorowy Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków".
Za swą działalność twórczą i społeczną został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką ZPAP, Odznaką zasłużony dla Województwa Bydgoskiego, Medalem Prezydenta Bydgoszczy, Nagrodą Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy za Całokształt Twórczości, a w 2009 r. odznaczony Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

STANISŁAW RODZIŃSKI
Urodzony w Krakowie w 1940 roku. Studia w krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Emila Krchy. Dyplom w 1963 r. Przez wiele lat pracował w szkolnictwie. W latach 1972- 1980 - docent we wrocławskiej PWSSP. Od 1981 roku - nauczyciel akademicki w krakowskiej ASP, obecnie profesor zwyczajny. W latach 1993-1996 - dziekan Wydziału Malarstwa, w latach 1996-2002 rektor ASP. W latach 80. współpraca z Papieską Akademią Teologiczną; od 1985 r. współpraca z Instytutem Pedagogiki UJ. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Udział w około 200 wystawach zbiorowych, m.in. w wystawach polskiej sztuki za granicą. Około 100 wystaw indywidualnych, w Polsce i za granicą. Od 1968 r. współpracownik "Tygodnika Powszechnego". Publikuje w "Znaku", "Więzi", "Dzienniku Polskim", "Dekadzie Literackiej", "Kulturze", "Odrze", "Sztuce Sakralnej", "Gościu Niedzielnym"," Życiu Duchowym". Autor dwóch książek: Sztuka na co dzień i od Święta (1999) i Obrazy czasu (2001). W 1977 r. sygnatariusz deklaracji Towarzystwa Kursów Naukowych (tzw. Latający Uniwersytet). W latach 1983-1989 aktywny uczestnik ruchu kultury niezależnej. W latach 1990-1992 członek Rady Kultury przy premierze RP. Laureat wielu nagród, m. in. Nagrody Fundacji im. Jurzykowskiego, Nowy Jork (1988), Nagrody Ministra Kultury za malarstwo i eseistykę (2000). W 1985 r. stypendysta Instytutu Kultury Chrześcijańskiej Jana Pawła II w Rzymie. Doktor honoris causa wrocławskiej ASP. Od wielu lat członek Komisji ds. Sztuki Sakralnej Archidiecezji Krakowskiej. Od 2004 r. członek Zespołu ds. Wspólnego Dziedzictwa Kultury w Kościelnej Komisji Konkordatowej. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.

STANISŁAW SŁONINA
Urodził się w 1936 r. Ukończył Szkołę Kenara w Zakopanem a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1962 r. uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby.
Uprawia rzeźbę , medalierstwo i rysunek. Prezentuje swoje prace na wystawach w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród artystycznych. Twórca pomników i monumentów. Jego prace artystyczne znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Jest Profesorem Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

JÓZEF STOLORZ
Urodził się w.1950 w Katowicach, artysta plastyk, członek ZPAP. Studiował na wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz Historię Sztuki na KUL. Laureat wielu nagród i wyróżnień zagranicznych i krajowych, w tym wyróżnienia honorowego na XII, XIV i XV Ogólnopolskim Konkursie im. J. Spychalskiego. Regularnie uczestniczy w najważniejszych plenerach malarskich w Polsce.
W twórczości Stolorza dominują symbolizm i surrealizm, a także nawiązanie do niemieckiego romantyzmu. Rozpoznawalny klimat i nastrój autor uzyskuje operując światłem, barwą i pejzażem, które tworzą przestrzeń mistyczną. Domeną autora jest malarstwo olejne, ale tworzy także pastele, rysunki, a sporadycznie również grafikę wydawniczą -jako autor ilustracji książek oraz okładek płyt z muzyką poważną.
Prace Stolorza były eksponowane od 1971 r. na ponad 140 wystawach krajowych i zagranicznych, w tym na ponad 60 wystawach indywidualnych.Jego obrazy znajdują się w wielu zbiorach publicznych i prywatnych, m.in. w Polsce, Danii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Watykanie, w kolekcjach wielu wybitnych postaci, m.in. światowej sławy kompozytorów muzyki poważnej i naukowców, w tym laureata nagrody Nobla.

ELŻBIETA WASYŁYK
W latach 1985-90 studiowała malarstwo w WSSP w Poznaniu w pracowniach prof. Andrzeja Kurzawskiego i prof. Jacka Waltosia. W tej ostatniej przygotowała dyplom.
W 2007 uzyskała doktorat na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu ( promotor - prof. K. Rochecki).
Pracuje na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym (realizacje w kaplicy Sióstr Opatrzności Bożej w Wielkiej Wsi k. Wolsztyna i w prezbiterium kościoła Jana Chrzciciela w Trzciance) ,witrażem (m.in.realizacje w kościele rzym-kat. p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie).
Zorganizowała ponad 40 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 40 wystawach zbiorowych. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki RP i Fondazione Giovanni Paolo II w Rzymie. Otrzymała kilka nagród i wyróżnień z dziedziny malarstwa m.in. pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Kościelnej w Poznaniu, i medal VI Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie Wlkp.

GUSTAW ZEMŁA
Urodzony w Jasienicy Rosielnej w 1931 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1958 r. pracował w tejże Akademii pełniąc funkcję dziekana na Wydziale Rzeźby, prorektora oraz prof. zwyczajnego warszawskiej ASP. Zrealizował ok. 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w pokazach sztuki polskiej m. in. w Sztokholmie, Londynie, Paryżu, Dusseldorfie i w wielu wystawach międzynarodowych rzeźby. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń za prace rzeźbiarskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska