Zatrzymany mężczyzna podejrzany jest o produkcję i sprzedaż papierosów bez znaków akcyzy.
Kujawsko-Pomorskie na mapie tytoniowego procederu
Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadziła śledztwo dotyczące działań w 2022 roku w Płowcach Pierwszych (Kujawsko-Pomorskie, gm. Radziejów), Borkowicach (Mazowieckie) i kilku innych miejscowościach w kraju. Zidentyfikowała tam grupę, które zarzuca ogromne przestępstwa skarbowe. Chodzi o nielegalną produkcję papierosów różnych marek. Większość była podróbkami znanych firm.
Pierwsze poważne uderzenie w grupę miało miejsce w listopadzie 2022 roku. Wówczas funkcjonariusze z radomskiego CBŚ oraz Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili szeroko zakrojoną akcję, obejmującą Mazowsze, Łódzkie oraz Kujawsko-Pomorskie.
To właśnie na terenie naszego regionu ujawniono miejsca związane z produkcją i konfekcjonowaniem nielegalnych wyrobów.
250 paczek na minutę
Od początku lutego 2022 r. do dnia 4 listopada 2022 r. na terenie posesji w miejscowości Płowce Pierwsze, w budynku gospodarczym funkcjonowała zorganizowana przez Mindię A. uruchomiona w kilku pomieszczeniach, wytwórnia papierosów bez znaków skarbowych akcyzy. Składała się ona z kompletnej linii do produkcji papierosów oraz linii do ich pakowania o łącznej wartości stanowiącej równowartość kilkuset tysięcy euro. Maszyna do przemysłowej produkcji papierosów o wydajności 1500 papierosów na minutę zaopatrzona była we wszystkie komponenty niezbędne do produkcji papierosów (krajanka organiczna o wyglądzie tytoniu, bibuła papierowa koloru białego, korkowa oklejka filtrów z nadrukiem, sztabki filtrowe oraz klej). W odrębnym pomieszczeniu znajdowała się linia do pakowania wytwarzanych na miejscu papierosów o wydajności pracy sięgającej 250 paczek na minutę.
W wytwórni ujawniono m.in. 578 880 sztuk wyprodukowanych tam papierosów różnych marek oraz susz tytoniowy o wadze 2 461 kg.
Kto stał za nielegalnym biznesem?
Grupa miała międzynarodowy charakter – jej członkami byli obywatele Polski, Gruzji, Ukrainy oraz Białorusi. Na czele grupy, według ustaleń śledczych, stał 43-letni obywatel Gruzji Mindia A., przeciwko któremu Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Radomiu. W sprawie oskarżonych zostało łącznie 12 osób, a liczba podejrzanych przekroczyła już kilkanaście.
Mindia A. zajmował się produkcją, organizowaniem dostaw komponentów, w tym krajanki tytoniowej oraz bezpiecznych miejsc ich przechowywania. Werbował również osoby (głównie obcokrajowców) zajmujące się wytwarzaniem papierosów i ich dystrybucją.
Miliony papierosów i milionowe straty
Podczas całego śledztwa zabezpieczono prawie 2 miliony papierosów oraz niemal 3 tony tytoniu o łącznej wartości 6 milionów złotych. Zarzuty postawione podejrzanym dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych oraz przestępstw karno-skarbowych.
Kolejny akt oskarżenia w sprawie skierowano w dniu 15 marca do Sądu Okręgowego w Radomiu przeciwko 40-letniemu Robertowi Z. ( obywatel Ukrainy).
W ubiegłym tygodniu w Sądzie Okręgowym w Radomiu prokurator złożył wniosek o włączenie sprawy Roberta Z. ze sprawą przeciwko pozostałym członkom grupy Mindiego A.
