Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzloty i upadki nakielskiej policji

(ms)
Insp. Wiesław Domański, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy,  gratulował  wyróżnionym funkcjonariuszom pionu kryminalnego KPP w Nakle. Przy okazji odprawy nagrody wręczył im mł. insp. Roman Borowczak, komendant w Nakle.
Insp. Wiesław Domański, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, gratulował wyróżnionym funkcjonariuszom pionu kryminalnego KPP w Nakle. Przy okazji odprawy nagrody wręczył im mł. insp. Roman Borowczak, komendant w Nakle. Fot. Maja Stankiewicz
Policjanci z powiatu podsumowali miniony rok pracy. Wypadło nieźle, choć do zrobienia jest jeszcze wiele.

Komenda Powiatowa Policji w Nakle, jak wiele komend w kraju, boryka się z problemami kadrowymi. W tej chwili stróże prawa mają w pięciu gminach powiatu 162 etaty. Wakatów jest 11, choć niebawem będzie 16, bo pięciu funkcjonariuszy planuje w tym roku odejść ze służby.

Są kłopoty z uzupełnieniem szeregów policji, bo - przyznano to otwarcie podczas rocznej odprawy w KPP w Nakle - kandydaci z naszego terenu licznie zgłaszają się do służby w policji, ale egzaminy zdają słabo.

Więcej patroli na ulicach

To jedna ze zmian wprowadzonych przez młodszego inspektora Romana Borowczaka, komendanta KPP w Nakle. W ubiegłym roku takich służb patrolowych było w powiecie ponad 9 tys.

Postawiono też na współpracę z innymi formacjami: strażą leśną i rybacką (w ubr. udało się odzyskać 107 kg ryb) oraz ze strażakami z PSP.

Coraz częstsze są też wspólne patrole policji i straży miejskiej. To jedna z recept na wakaty w policji.

Dobrze układa się współpraca z samorządami, które m.in. pomagają w zakupie paliwa. Podczas odprawy w komendzie obecni byli włodarze gmin i powiatu, była więc okazja podziękować im za wsparcie.

W ubiegłym roku policja zatrzymała na terenie powiatu 583 sprawców przestępstw, to więcej niż w roku 2009. Na gorącym uczynku zatrzymano m.in. 14 sprawców rozboju, 44 złodziei, 17 włamywaczy, jednego uczestnika bójki i 20 osób niszczących mienie.

Wzrosła także - i to znacznie - liczba interwencji podejmowanych przez policję w efekcie telefonów od mieszkańców na numery alarmowe: 997 i 112.W ubiegłym roku było takich interwencji aż 8 tys. 458 (dla porównania: w 2009 r. - 7,3 tys., a w 2008 r. - 5,1 tys.).

Problemem - narkotyki

Cieszy większa wykrywalność. Postęp jest widoczny np. w przypadku przestępstw narkotykowych. W ubr. ujawniono o 236 przestępstw tego typu więcej, niż w roku 2009, nastąpił też wzrost ich wykrywalności (o 10,1 proc.) do poziomu 99,4 proc.

Coraz większym problemem jest przestępczość wśród nieletnich. Kiedyś był to znikomy procent wszystkich przes-tępstw, teraz już 17,6 proc. (dane z ubr.).
W 2010 r. w powiecie nakielskim wobec nieletnich przeprowadzono 121 postępowań. Oprócz przestępstw narkotykowych młodzi ludzie dopuszczają się najczęściej kradzieży, włamań czy niszczenia mienia.

10 zabitych, 50 rannych

Sprawą priorytetową jest też bezpieczeństwo na drogach. Pracy nie brakuje, bo przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe i kilka wojewódzkich.

Jak informowano na odprawie - w ubiegłym roku wprowadzono zmiany w strukturze Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPPw Nakle. W efekcie więcej policjantów przydzielono do służby w ruchu drogowym.
Dwa, trzy razy w miesiącu organizowane są akcje kontrolne, by poprawić bezpieczeństwo.

Bardzo zwiększyła się liczba kolizji (z 395 w 2009 r. do 945 w ubr.). Na drogach powiatu doszło także w ubr do 53 wypadków. Tragiczny bilans to 50 rannych i 10 zabitych.

Na spotkaniu żałowano, że noszenie kamizelek odblaskowych przez rowerzystów i pieszych, którzy idą po zmroku skrajem dróg, nie jest w Polsce obowiązkowe.
Bez nich są mało widoczni.

Niestety, wciąż dużym problemem są nietrzeźwi użytkownicy dróg. W ubiegłym roku zatrzymano w powiecie 328 osób na rauszu (200 kierowców i 128 rowerzystów).

Najwięcej takich osób zatrzymano w gminach Szubin (104) i Nakło (92). Najlepszy bilans ma gmina Sadki (41 zatrzymanych).

-Widać, że ta komenda jest dobrze zarządzana - chwalił insp. Wiesław Domański, zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, który był gościem spotkania.

Jedyne słowa krytyczne na odprawie dotyczyły pracy Komisariatu Policji w Szubinie - który - tak oceniono - nieco odstaje od innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska