https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojące dane. W Kujawsko-Pomorskiem coraz więcej przestępstw zgwałcenia. Policja ma specjalne procedury

Maciej Czerniak
Pięciu mężczyzn, obywateli jednego z krajów latynoamerykańskich, podejrzanych o zgwałcenie 20-latki pod Warszawą, zostało w sobotę tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące.
Pięciu mężczyzn, obywateli jednego z krajów latynoamerykańskich, podejrzanych o zgwałcenie 20-latki pod Warszawą, zostało w sobotę tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Aleksy Witwicki
W ostatnich latach najwięcej przypadków zgwałceń w Kujawsko-Pomorskiem było w 2021 roku. Stwierdzono 77 takich przestępstw. Potem był duży spadek, ale ostatnio podobnych zawiadomień wpływa do policji coraz więcej. Jak policjanci postępują z ofiarami? Mają na to specjalne przepisy.

- Czy w przypadku zgłoszenia gwałtu jest ono przyjmowane przez policjanta tej samej płci, co ofiara gwałtu? Jeśli nie, to jakie są działania policji w celu zabiegania powtórnej wiktymizacji? Jakie statystyki są w naszym województwie dotyczące tego przestępstwa? - to treść pytania, jakie w drodze interpelacji złożyła radna sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Anna Niewiadomska.

Najpierw spadek, potem wzrost liczby zgwałceń

W odpowiedzi od insp. Jakuba Gorczyńskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy czytamy, że przygotowując dane statystyczne wzięto pod uwagę ostatnie cztery lata, z wyjątkiem 2025.

I tak najwięcej, bo aż 77 tego typu przestępstw odnotowano w roku 2021. W kolejnym roku nastąpił spadek liczby podobnych przepadków do 45, ale w następnych latach zauważalna jest tendencja wzrostowa.

W ostatnich latach przestępstw zgwałcenia odnotowuje się coraz więcej, ale i tak to nie jest jeszcze poziom z roku 2021, w którym było ich najwięcej
W ostatnich latach przestępstw zgwałcenia odnotowuje się coraz więcej, ale i tak to nie jest jeszcze poziom z roku 2021, w którym było ich najwięcej
KWP Bydgoszcz

- Uwidacznia się systematycznie rosnąca wykrywalność tego przestępstwa i co warte podkreślenia, w roku 2023 osiąga ona 100 proc., by następnie w roku 2024 spaść nieznacznie do 98,67 proc. Zaznaczyć jednak należy, że ma to miejsce przy zauważalnym wzroście przestępstw stwierdzonych w roku 2024 w stosunku do roku 2023 - brzmi komentarz ze strony Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Każdy policjant musi znać procedury

Jak się dowiadujemy, policjanci wyznaczeni do prowadzenia czynności związanych z przyjęciem zawiadomienia o przestępstwie zgwałcenia "zobowiązani są do przestrzegania procedur postępowania policji z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej". Te z kolei opracowało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Każdy policjant zobowiązany jest do znajomości tych procedur.

Przepisy stanowią, że "w miarę możliwości" osoba pokrzywdzona przesłuchiwana jest przez przeszklonego policjanta tej samej płci, chyba że życzy sobie inaczej. Ponadto kontakt z pokrzywdzonym na każdym etapie odbywa się w warunkach "zapewniających pełną ochronę jej prywatności".

Przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie ogranicza się do wskazania najważniejszych faktów i dowodów, a policja zobowiązana jest "zapewnić pokrzywdzonej pełną dyskrecję, transport do i z placówki medycznej, gdzie przeprowadzane są badania lekarskie mające na celu zabezpieczenie śladów przestępstwa, możliwość umycia się i przebrania w inną odzież".

Przesłuchana/y tylko raz

Warto również podkreślić, że pokrzywdzonego poucza się o prawach w formie ustnej i pisemnej, tłumaczy kolejne niezbędne do podjęcia kroki i umożliwia kontakt z osobą wskazaną. Ta osoba z kolei ma prawo być przy wykonywanych czynnościach. Policja - jak wynika z odpowiedzi KWP - udostępnia się bazę danych placówek medycznych specjalistycznego poradnictwa w tym prawnego, psychologicznego i rodzinnego

- Należy zaznaczyć, że szczegółowe przesłuchanie pokrzywdzonego na okoliczności przestępstwa, w charakterze świadka odbywa się przed sądem tylko wówczas, jeżeli jego zeznania mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy i tylko raz, chyba, że wyjdą na jaw istotne okoliczności, których wyjaśnienie wymaga ponownego przesłuchania, lub w razie uwzględnienia wniosku dowodowego oskarżonego, który nie miał obrońcy w czasie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego - brzmi odpowiedź insp. Jakuba Gorczyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska