https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XIX-wieczna kamienica wypięknieje. Przy ul. Sowińskiego w Bydgoszczy ruszył remont

Jakub Kisiel
Opracowanie:
Kamienica przy ul. Sowińskiego 22 została wzniesiona około 1890 roku.
Kamienica przy ul. Sowińskiego 22 została wzniesiona około 1890 roku. Urząd Miasta Bydgoszczy
W ostatnich latach wiele zabytkowych kamienic położonych w bydgoskim Śródmieściu odzyskało dawny blask. Teraz przy ul. Sowińskiego 22 rozpoczął się remont budynku, wzniesionego pod koniec XIX wieku. W ramach prac odnowiona zostanie elewacja kamienicy, dzięki czemu budynek swoim wyglądem ma nawiązywać do śródmiejskiej zabudowy z początku XX wieku.

Remont zabytkowej kamienicy przy ul. Sowińskiego

Kamienica przy ul. Sowińskiego 22 została wzniesiona około 1890 roku. W trzykondygnacyjnym budynku wejście ulokowano w osi kamienicy. Do tej pory, elewacja była zdobiona przez gzyms oddzielający parter od pozostałych pięter.

Jak informuje bydgoski ratusz, rozpoczął się remont elewacji budynku, dzięki któremu ponad 130-letnia kamienica wyglądem ma nawiązywać do śródmiejskiej zabudowy z początku XX wieku. W ramach przeprowadzonych prac elewacja zyska dekoracyjne elementy - pojawią się m.in. opaski okienne, a w części parterowej budynku wykonane zostanie boniowanie.

Bydgoskie Śródmieście odzyskuje dawny blask

Odnowiona kamienica będzie doskonale współgrać z sąsiednim budynkiem przy ul. Sowińskiego 24, który został wzniesiony na planie zbliżonym do prostokąta w okolicach 1890 roku. Trzykondygnacyjny budynek odrestaurowano kilka lat temu. Nad wejściem znajduje się płaskorzeźba w formie głowy, natomiast nad oknami na wysokości piętra, dominują rozbudowane naczółki z płaskorzeźbami oraz głowami lwów. Parter elewacji zyskał stylowe boniowanie, natomiast na górnych kondygnacjach wyeksponowano czerwoną cegłę.

Tak prezentuje się odrestaurowana kamienica przy ul. Sowińskiego 24 w Bydgoszczy.
Tak prezentuje się odrestaurowana kamienica przy ul. Sowińskiego 24 w Bydgoszczy.
Urząd Miasta Bydgoszczy

To niejedyne zmiany w tej części miasta - w południowej części ulicy Sowińskiego wznoszony jest wielorodzinny budynek. Nowa zabudowa pierzejowa powstaje przy wlocie na Plac Piastowski.

W sąsiedztwie Placu Piastowskiego trwa budowa wielorodzinnego budynku.
W sąsiedztwie Placu Piastowskiego trwa budowa wielorodzinnego budynku.
Urząd Miasta Bydgoszczy

Tak ma się zmienić Plac Piastowski

Dla tej części miasta wraz z placem Piastowskim i okolicami powstaje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Bydgoscy urbaniści chcą, by Plac Piastowski stał się bardziej prestiżowym miejscem.

W związku z tym pojawi się więcej zieleni, która ma stanowić aż 1/3 placu. Zniknąć mają obecne pawilony handlowe, ale funkcja targowiska ma zostać zachowana. Powierzchnia na handel miałaby wynosić ok. 750 metrów kwadratowych i znajdować się wzdłuż ulicy lub ulic wokół placu – bez stałych obiektów.

Tak w przyszłości ma wyglądać Plac Piastowski. Pojawi się więcej zieleni, a miejsce na targowisko miałoby się znaleźć wzdłuż ulicy lub ulic wokół placu.
Tak w przyszłości ma wyglądać Plac Piastowski. Pojawi się więcej zieleni, a miejsce na targowisko miałoby się znaleźć wzdłuż ulicy lub ulic wokół placu.
Urząd Miasta Bydgoszczy

W ramach rewitalizacji pod Placem Piastowskim ma powstać parking podziemny, który mógłby pomieścić od 260 do 400 pojazdów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska