Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXI Bydgoski Festiwal operowy 2014 ze znakami zapytania

(ast)
Tegoroczny festiwal otworzy po 11-letniej przerwie operetka. Poprzednio była to "Hrabina Marica” w reżyserii Laco Adamika. Tym razem będzie to "Księżniczka czardasza”
Tegoroczny festiwal otworzy po 11-letniej przerwie operetka. Poprzednio była to "Hrabina Marica” w reżyserii Laco Adamika. Tym razem będzie to "Księżniczka czardasza” Andrzej Muszyński
Na niespełna dwa miesiące przed rozpoczęciem XXI Bydgoskiego Festiwalu Operowego sen z powiek dyrektora Macieja Figasa spędza sprawa dwóch zespołów: z Tokio i Kijowa. Przyjazd ekip, z różnych względów, wciąż jest niepewny.
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Gazety Pomorskiej". Kategorie: nauczyciel przedszkolny, szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Gazety Pomorskiej". Kategorie: nauczyciel przedszkolny, szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Więcej informacji na www.pomorska.pl/belfer

Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Gazety Pomorskiej". Kategorie: nauczyciel przedszkolny, szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Więcej informacji na www.pomorska.pl/belfer

Program tegorocznego festiwalu operowego jest teoretycznie ustalony, chociaż dwa jego punkty nie są pewne w stu procentach. Chodzi o dwa zagraniczne zespoły, które mają wystąpić na XXI Bydgoskim Festiwalu Operowym: Tokyo Ballet i Operę Narodową Ukrainy z Kijowa.

Łódź wciąż się waha

Japoński balet to uznany zespół o światowej sławie. W Polsce mają pojawić się po raz pierwszy. - Tokyo Ballet przed swoim przyjazdem postawił dwa warunki: pierwszy - występ ma odbyć się w stolicy naszego kraju, a drugi, że zespół odwiedzi co najmniej 3 sceny w Polsce - mówi Maciej Figas, dyrektor Opery Nova.
Problem polega na tym, że wciąż waży się występ Japończyków w Łodzi. Dyrektor Teatru Wielkiego szuka pieniędzy, by móc sfinansować przyjazd tokijskiego baletu. - Mimo wszystko mam nadzieję, że środki się znajdą i występ dojdzie do skutku - dodaje dyrektor bydgoskiej opery.

Z zupełnie innych, bo politycznych względów, pod znakiem zapytania może stanąć przyjazd kijowskiego zespołu. - Codziennie z niepokojem śledzę sytuację za naszą wschodnią granicą. Goście z Ukrainy bardzo chcą do nas przyjechać i liczę, że - podobnie jak w przypadku zespołu z Tokio - również dojdzie do skutku - przyznaje dyrektor Figas.

Tegoroczny festiwal otworzy po 11-letniej przerwie operetka. Poprzednio była to "Hrabina Marica" w reżyserii Laco Adamika. Tym razem będzie to "Księżniczka czardasza", którą reżyseruje znany z serialu "Ranczo" Wojciech Adamczyk.

Zespół z Łodzi przywiezie natomiast "Cyrulika sewilskiego".
Ciekawostką jest fakt, że spektakl wyreżyserowała Natalia Babińska. To właśnie spod jej ręki wyszła najnowsza i zarazem bardzo udana bydgoska inscenizacja "Halki" Stanisława Moniuszki.
Poznański teatr pokaże na bydgoskim festiwalu mało znaną operę "Portret" artysty polskiego pochodzenia Mieczysława Wajnberga.

Wodewil i musical

Festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć też niezwykły spektakl, bo z udziałem zespołu "Mazowsze". Andrzej Strzelecki i Zofia Rudnicka wzięli na warsztat wodewil "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale".

Teatr z Gdyni zaprezentuje na festiwalu kolejny spektakl na motywach wielkiej polskiej powieści. W ubiegłym roku była to "Lalka", tym razem przywiozą musical inspirowany "Chłopami" . Wśród twórców Wojciech Kościelniak i Piotr Dziubek.

Ze sfinansowaniem tegorocznego festiwalu nie powinno być problemu. Pieniądze obiecali marszałek i miasto. Opera Nova wciąż jednak czeka na potwierdzenie dotacji z ministerstwa kultury.
Festiwalowi będą towarzyszyć występy studentów uczelni muzycznych, czyli Operowe Forum Młodych oraz projekcja oper na dvd.

Program XXI Bydgoskiego Festiwalu Operowego
26 kwietnia - Księżniczka czardasza - Opera Nova w Bydgoszczy
29 kwietnia - Cyrulik sewilski - Teatr Wielki w Łodzi
1 maja - Portret - Teatr Wielki w Poznaniu
4 maja - Aleko, Chopiniana - Opera Narodowa Ukrainy w Kijowie
6 maja - Chłopi - Teatr Muzyczny w Gdyni
8 maja - Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale - Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze"
10 i 11 maja - Danses Grecques, Don Giovanni, Bugaku - The Tokyo Ballet

Wszystkie spektakle rozpoczynają się o godz. 19.
Ceny biletów na spektakle na dużej sali: 60, 90 i 140 złotych. Ceny na premierę operetki "Księżniczka czardasza" i występy Tokyo Ballet: 80, 110 i 160 zł.
Sprzedaż biletów na XXI Bydgoski Festiwal Operowy rusza 24 marca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska