Zamiana liceum uzupełniającego, które funkcjonuje m.in. w Zespole Szkół w Chodczu w liceum dla dorosłych, to nie tylko zmiana nazewnictwa. Przekształcenie, które zatwierdzono podczas ostatniej sesji rady powiatu, wiąże się z wydłużeniem czasu nauki z dwóch do trzech lat.
Jak wyjaśnia Piotr Zbonikowski, naczelnik wydziału rozwoju edukacji i spraw społecznych Starostwa Powiatowego we Włocławku, w sierpniu ubiegłego roku rząd podjął uchwałę w sprawie zmian w systemie oświaty. Samorządy prowadzące szkoły muszą się dostosować do nowych przepisów.
Zmiany dotyczą głównie dwóch typów szkół. Z edukacyjnej mapy Polski zniknąć mają licea uzupełniające, profilowane i dwuletnie szkoły zawodowe. A takie funkcjonowały w większości prowadzonych przez powiat placówek. Wyniki matur pokazały, że licea uzupełniające i profilowane nie zdały egzaminów. Czas zweryfikował również podejście do kształcenia zawodowego. Okazało się, że dwa lata na przyuczenie do zawodu to zdecydowanie zbyt mało.
Czyataj też Gołaszewo areną walki o szkołę w Nakonowie
Zmiany w szkołach prowadzonych przez powiat dotyczą również nowych kierunków kształcenia. - Nasze placówki muszą się dostosowywać do zmieniających się potrzeb na rynku pracy, dzięki temu będą konkurencyjne i chętnie wybierane przez uczniów - przekonuje Piotr Zbonikowski. Dlatego właśnie w Zespole Szkół w Lubrańcu - Marysinie powstanie nowy, zawodowy kierunek rolniczy i przybędzie nowych kierunków kształcenia w technikum.
Czytaj też: Szkoła Mistrzów we Włocławku zaprasza
W Zespole Szkół w Izbicy Kujawskiej od nowego roku szkolnego będzie można zgłębiać tajniki modnego i coraz częściej potrzebnego dziś zawodu - aranżacja wnętrz i ogrodów. Poza tym na pewno kontynuowane będzie kształcenie na kierunkach, które dotychczas cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do takich należą kierunki wojskowo-obronne, gdzie w minionych latach nie odnotowywano żadnych trudności z naborem.
Kształcenie w nowych typach szkół i na nowych kierunkach będzie możliwe, jeśli zgłosi się odpowiednia liczba chętnych. A o to szkoły dbać będą wykorzystując różne metody - od reklam po organizację tak zwanych "drzwi otwartych".
Czytaj e-wydanie »