Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii PRL: Bunt w bydgoskim areszcie. Uciekło 188 osadzonych

Hanka Sowińska [email protected] 52 326 31 33
5 września 1981 r. z Aresztu Śledczego próbował uciec podejrzany o kradzież przedmiotów liturgicznych Jacek Cieślewicz. Jego wyczyn był iskrą, która podpaliła beczkę z prochem. W areszcie wybuchł bunt. Osadzeni powołali twór zwany Komitetem Protestacyjnym. Pojawiły sie malowane na prześcieradłach hasła
5 września 1981 r. z Aresztu Śledczego próbował uciec podejrzany o kradzież przedmiotów liturgicznych Jacek Cieślewicz. Jego wyczyn był iskrą, która podpaliła beczkę z prochem. W areszcie wybuchł bunt. Osadzeni powołali twór zwany Komitetem Protestacyjnym. Pojawiły sie malowane na prześcieradłach hasła Repr. Tomasz Kozłowski
Ze spacerniaka próbował uciec Jacek Cieślewicz. Został postrzelony. To wywołało wściekłość więźniów. Taki był początek buntu, który wybuchł 5 września 1981 r. w bydgoskim areszcie śledcznym.
Repr. Tomasz Kozłowski, Bunt w Bydgoskim Areszcie Śledczym
Repr. Tomasz Kozłowski, Bunt w Bydgoskim Areszcie Śledczym

Repr. Tomasz Kozłowski, Bunt w Bydgoskim Areszcie Śledczym

5 września 1981 r. zapisał się w historii Bydgoszczy jako dzień największej w historii PRL ucieczki więźniów. Po "wypadkach marcowych" było to kolejne w mieście nad Brdą zdarzenie, o którym mówiła cała Polska.

Około godz. 15.00 ze spacerniaka Aresztu Śledczego przy Wałach Jagielońskich próbował uciec Jacek Cieślewicz. Był podejrzany o kradzież przedmiotów liturgicznych - znacznej wartości - z kościoła farnego.

Ucieczka nie powiodła się. Cieślewicz został postrzelony w plecy.

Przeczytaj również: Bunt w Zakładzie Karnym w Koronowie

Jego wyczyn był iskrą, która podpaliła beczkę z prochem. W areszcie wybuchł bunt. Osadzeni powołali twór zwany Komitetem Protestacyjnym. Pojawiły się malowane na prześcieradłach hasła i flagi.

W rezultacie doszło do zdemolowania zakładu i ucieczki 188 osadzonych. Dzięki interwencji działaczy bydgoskiej "S" (w tym m.in. Jana Perejczuka) udało się opanować bardzo groźną sytuację (na pomoc więźniom ruszył tłum ludzi).

W 2010 r. ukazała się książka młodego historyka z warszawskiego IPN Tomasza Kozłowskiego, zatytułowana "Bunt w bydgoskim Areszcie Śledczym". Oprócz opisu wydarzeń z 5 września Autor analizuje przyczyny kryzysu więziennictwa w PRL.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska