
Cyberatak – czym jest?
Jak wyjaśnia Lena Kaszyńska, Grupa TENSE, cyberataki to przede wszystkim celowe i świadome działania cyberprzestępców, do których wykorzystują systemy i sieci komputerowe, by przy użyciu złośliwego oprogramowania dokonać kradzieży lub zniszczenia danych.

Dobrzy hakerzy?
Sporo słyszymy o działaniach wspierających pokój w Europie, które podejmowane są przez kolektyw Anonymous - mówi ekspertka. Czy należy się ich obawiać? Jak tłumaczy, Anonymous protestują przeciwko łamaniu praw obywateli w państwach, w których ta praktyka jest niestety wciąż powszechna, demaskują nieprawidłowości władz, walczą z cenzurą i złym traktowaniem zwierząt. Obawiać się zatem powinni Ci, którzy dopuszczają do tych nieprawidłowości i przestępstw.

Malware
Złośliwe oprogramowanie, które szkodzi komputerom i jego użytkownikom. Mechanizm jest dość prosty: atakujący uzyskuje dostęp do sieci, instaluje złośliwe oprogramowanie i blokuje w ten sposób użytkownikowi dostęp do danych lub – w ekstremalnych przypadkach – przejmuje pełną kontrolę nad urządzeniem.
Zabezpieczeniem jest instalacja oprogramowania antywirusowego i regularna jego aktualizacja oraz ostrożność.

Ransomware
To odmiana malware polegająca na zaszyfrowaniu danych na urządzeniu, po którym następuje żądanie okupu za możliwość ich odblokowania - wyjaśnia Kaszyńska.
Obowiązkowa regularna aktualizacja oprogramowania i instalacja antywirusa. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie szyfrowanie danych i tworzenie kopii zapasowych.