„Kupinka" – oswajanie odpieluchowania z humorem
Temat, który dla wielu rodziców stanowi nie lada wyzwanie, Olivier Dutto wraz z ilustratorem Matthieu Maudetem podejmują z rzadko spotykanym wdziękiem. Ich bohaterka – tytułowa Kupinka – to postać z charakterem, figlarna i rozczulająca jednocześnie, która przemienia potencjalnie stresujące doświadczenie w zabawną przygodę.
Książka, przełożona mistrzowsko przez Macieja Byliniaka, trafia idealnie w dziecięcą wrażliwość na absurd i humor. Dzięki kartonowym stronom i interaktywnej formule zabawy w chowanego, najmłodsi czytelnicy od pierwszego roku życia nie tylko świetnie się bawią, ale także oswajają temat, który w wielu domach wywołuje niepotrzebne napięcie.
Co istotne, autorzy wywodzący się z francuskiej sceny komiksowej, podchodzą do tematu bez zbędnego moralizowania, stawiając na naturalność i swobodę, które są kluczem do sukcesu w procesie odpieluchowania.

„Autobusik" – więcej niż książka
Ta niezwykła francuska propozycja łączy w sobie funkcje książki, zabawki i teatrzyku. Kartonowy czerwony autobusik, pasażerowie i przystanek do samodzielnego złożenia to dopiero początek przygody, która prowadzi małego czytelnika przez miasto, rzekę, las, aż po noc pełną gwiazd.
Przystępny, rytmiczny tekst zaspokaja dziecięcą potrzebę przewidywalności i bezpieczeństwa, jednocześnie budując narracyjne napięcie. Dla dzieci w wieku 2-4 lat to doskonała szkoła opowiadania historii, rozwijania wyobraźni przestrzennej i zdolności manualnych.
Ilustracje, dalekie od popularnej obecnie cukierkowej estetyki, emanują ciepłem i przytulnością klasycznej bajki. Nie dziwi więc, że książka zdobyła prestiżową nagrodę Chen Bochui International Children's Literature Award i wyróżnienie na Targach w Bolonii.

„Pobawmy się, króliczku" – interaktywna magia bez ekranu
Czwarty tom bestsellerowej serii o króliczku autorstwa Jörga Mühle udowadnia, że do zaczarowania dziecięcej wyobraźni nie potrzeba elektroniki. Prosta formuła "Gdzie jesteś, króliczku?" natychmiast wciąga malucha w świat zabawy w chowanego, huśtawki czy pluszowego misia.
Książka, przeznaczona dla dzieci w wieku 1-3 lat, jest mistrzowską lekcją budowania relacji przyczynowo-skutkowych i stymulowania rozwoju mowy. Oszczędne, ale pełne emocji ilustracje idealnie współgrają z tekstem, tworząc doświadczenie, które rodzice mogą powtarzać bez znużenia wielokrotnie – co w przypadku literatury dziecięcej jest nie lada osiągnięciem.
Króliczek, którego mali czytelnicy znają już z wcześniejszych tomów poświęconych kąpieli, usypianiu czy pocieszaniu, stał się prawdziwym przyjacielem dla pokolenia najmłodszych czytelników.

„Słówka z ulicy Czereśniowej" – encyklopedia codzienności
Rotraut Susanne Berner, autorka kultowej serii o ulicy Czereśniowej, stworzyła książkę, która dosłownie rośnie wraz z dzieckiem. „Słówka z ulicy Czereśniowej" to fascynująca podróż po świecie znaczeń i słów przedstawionych w kontekście codziennych sytuacji.
Każda rozkładówka prezentuje inną scenę z życia miasteczka – w różnych porach roku i dnia – a pod ilustracjami znajdują się obrazki z podpisami. Ta prosta formuła otwiera przed dziećmi od 4 roku życia nieograniczone możliwości poznawcze.
Dla najmłodszych to zabawa w wyszukiwanie obiektów, dla starszych – nauka nowych słów i konstruowania opowieści, a dla początkujących czytelników – pierwsza samodzielna lektura. Ciepłe, inteligentne ilustracje Berner, pełne detali i dyskretnego humoru, pokazują rzeczywistość z dziecięcej perspektywy, bez uproszczeń i infantylizacji.

„Przygody wuja Leona na rumuńskich stepach" – fantazja bez granic
Wyobraźcie sobie wujka, który zamiast standardowych opowieści o wędkowaniu serwuje historie o utknięciu na chmurze czy przemianie w karalucha. Yannets Levi, izraelski mistrz dziecięcej literatury, stworzył postać wuja Leona – nieugiętego podróżnika, cyrkowca i pogromcy potworów, którego przygody balansują na granicy prawdy i fantazji.
Z ilustracjami Ewy Stiasny i w mistrzowskim tłumaczeniu Aleksandry Geller, książka zabiera czytelników w szaloną podróż po świecie, gdzie wszystko jest możliwe. "Przygody wuja Leona na rumuńskich stepach" czerpią z bogatej tradycji bliskowschodnich opowieści, oferując współczesnym dzieciom to, co najcenniejsze – nieokiełznaną wyobraźnię i radość z opowiadania historii.
To książka dla dzieci od około 6 lat wzwyż – takich, które potrafią już słuchać, a nie tylko oglądać. Ale tak naprawdę największą frajdę z tej lektury mają… dorośli, którzy odnajdują w niej ducha starych opowieści – tych opowiadanych przez dziadków z zawadiackim uśmiechem, pełnych „prawdy alternatywnej”, ale za to niezapomnianych.
Nie dziwi fakt, że książka stała się bestsellerem w Izraelu i poza jego granicami, zdobywając prestiżową Public Library Award – najważniejsze izraelskie wyróżnienie w dziedzinie literatury dziecięcej. To lektura, która udowadnia, że w czasach cyfrowej rozrywki, siła dobrze opowiedzianej historii pozostaje niezwyciężona.

Wydawnictwo z misją
W czasach, gdy rynek książki dziecięcej zalewa fala masowej produkcji, Wydawnictwo Dwie Siostry konsekwentnie stawia na jakość, estetykę i przemyślany dobór autorów. Ich publikacje nie epatują krzykliwymi okładkami czy gadżetami – przyciągają wartościową treścią, staranną formą i głębokim szacunkiem dla młodego czytelnika.
To wydawnictwo, które nie traktuje dzieci jak grupy docelowej kampanii marketingowych, lecz jak pełnoprawnych odbiorców kultury. Każda nowa pozycja w ich katalogu to kolejny krok w budowaniu świadomej, wartościowej literatury dziecięcej w Polsce.
Jeśli więc poszukujecie książek, które nie tylko zapewnią chwilową rozrywkę, ale zostaną z waszymi dziećmi na dłużej – te cztery propozycje stanowią doskonały punkt wyjścia. I pamiętajcie, by na koniec powiedzieć: „Dziękujemy, Kupinko!"
