To program marszałkowski, który może objąć 3 tysiące niesamodzielnych osób starszych z naszego województwa. Każda otrzymuje tzw. bransoletkę życia, która przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę jest połączona z telecentrum zatrudniającym 25 profesjonalnych ratowników.
- Adresatami tej formy wsparcia są osoby niesamodzielne, potrzebujące pomocy w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy – wyjaśnia Beata Krzemińska, rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego. - Pierwszeństwo w rekrutacji zarezerwowaliśmy dla osób o niskich dochodach, doświadczających wykluczenia społecznego, niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, a także kombatantów i osób represjonowanych.
Nie wszystkie gminy
Do programu zaproszone zostały wszystkie gminy regionu, na razie zgłosiło się 78, w tym wszystkie duże miasta. Siedemdziesiątym dziewiątym partnerem jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio, które wzięło na siebie organizację i utrzymanie centrum teleopieki (Kujawsko-Pomorskie Telecentrum).
- Niestety, mimo dużego zainteresowania projektem samych seniorów, wciąż nie wszystkie kujawsko-pomorskie gminy zdecydowały się na przystąpienie do niego – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego. - Dlatego gospodarz województwa wystosował w listopadzie pismo do burmistrzów i wójtów z ponownym zaproszeniem. Podkreśla w nim, że bransoletki życia to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność najstarszych mieszkańców regionu.
- Dokładnie tak jest, dlatego od razu przyłączyliśmy się do tego programu. Korzysta z niego sześciu mieszkańców naszej gminy – mówi Zofia Topolińska, wójt gminy Lniano. - Wysiłek dla urzędników był niewielki, złożyć wniosek potrafią z pewnością pracownicy każdego ośrodka pomocy społecznej.
Dotąd w regionie wydano 2100 z 3000 opasek, wezwań zakończonych interwencją służb ratowniczych było 70.
- Ten kierunek wsparcia osób w podeszłym wieku jest bardzo oczekiwany. Chcę podziękować wszystkim naszym partnerom w tym projekcie, wszystkim samorządom i instytucjom pomocowym. Bez państwa to wszystko by się nie udało – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Projekt, z budżetem w wysokości 19 mln złotych, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020.
