Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Vouchera Badawczego skorzystało już 150 naszych firm. Zrób to i Ty!

tik
O wsparcie finansowe mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy
O wsparcie finansowe mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy sxc
Prowadzisz działalność gospodarczą w naszym regionie, a przedsiębiorstwu przy wprowadzaniu innowacji przydałaby się pomoc ze strony naukowców?

Możesz uzyskać na ten cel tzw. voucher badawczy, czyli bezzwrotne wsparcie w wysokości 25 lub 50 tysięcy złotych.

Trwa już czwarty nabór wniosków w naszym regionie. Projekt realizowany jest przez Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców, a finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Konkurs cieszy się dużą popularnością – zauważa Michał Majcherek, kierownik projektu. - Przez pierwsze trzy edycje prawie 150 przedsiębiorstw skorzystało z programu. Świadczy to o tym, że firmy w regionie zaakceptowały nową formę wsparcia innowacyjności.

Vouchery poleca Zdzisław Rakocy, prezes bydgoskiego Famoru, który pozyskał takie środki niedawno na badania. – Dzięki temu, coś się dzieje innowacyjnego, to ważne. Przemysł jest oderwany od nauki – uważa. – To trzeba zmienić.

O takie wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy z siedzibą lub oddziałem w naszym województwie.

Dotacje przyznawane są na badania przemysłowe lub prace rozwojowe, a także badania wyrobów na zgodność z obowiązującymi w danej branży wymaganiami normatywnymi.

- Współpracuje z nami wiele ośrodków z regionu – dodaje Majcherek. – Między innymi Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, który obsługuje ponad połowę badań, ale bardzo aktywne są też Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Do projektu przystąpiły również Bydgoska Szkoła Wyższa i Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu. Współpracujemy też ze specjalistycznymi ośrodkami, choćby Towarzystwem Naukowym w Toruniu i PIAP - Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Sterowania Napędów w Toruniu.

Projekty innowacyjne dotyczą różnych branż i dziedzin gospodarki. Najwięcej wniosków dotyczy przemysłu mechanicznego, elektromechanicznego, elektrotechnicznego  oraz informatyki i telekomunikacji.

- Wnioski należy składać do 28 września – zaznacza kierownik projektu. - Firmy, które już współpracowały z jednostkami naukowymi mogą liczyć na voucher w wysokości do 50 tysięcy złotych, natomiast te, które podejmą współpracę pierwszy raz - do 25 tysięcy złotych.

Zdania o konkursie są podzielone. - Takie dotacje mogą być zastrzykiem dla kogoś, kto uruchamia biznes jedno-dwuosobowy, ale nie dla fabryk – pisze na Strefie Biznesu użytkownik Mobi.

- Może faktycznie budżety nie są duże, ale komercjalizacja wiedzy w Polsce dopiero raczkuje – dodaje Marek Tejchman, menedżer do spraw komunikacji projektu Tekla Plus, zajmującego się wsparciem dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw. - Mam nadzieję, że przy pomocy takich projektów transfer wiedzy do biznesu będzie się rozkręcał zarówno od strony finansowej, jak i ilości projektów przy udziale nauki z biznesem.

Informacje o konkursie, dokumenty, a także regulamin i wniosek znajdziesz na stronie www.vb.kpzpip.pl w zakładce "dokumenty konkursy 2, 3, 4". Informacje można też uzyskać telefonicznie - 52 524-09-20 lub osobiście w Biurze Projektu w Bydgoszczy (ul. Gdańska 141 lok. 3).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska