Rodzice pani Janiny byli rodowitymi bydgoszczanami. Marian Rejewski, przyszły współautor największego sukcesu polskiego wywiadu - złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, syn Józefa i Matyldy z d. Thoms przyszedł na świat 16 sierpnia 1905 r. w kamienicy przy ul. Wileńskiej 6.
- Dziadek pochodził ze zubożałego ziemiaństwa, babka była córką właściciela browaru w Podgórzu w Toruniu. Józef był kupcem branży tytoniowej. Umarł w 1921 r. Po jego śmierci Matylda prowadziła kolekturę Loterii Państwowej. Punkt mieścił się przy 17 - _wspomina.
Józef i Matylda mieli siedmioro dzieci - czterech synów i trzy córki. Najstarszy Wacław umarł w wieku niemowlęcym. Janek i Tadeusz odeszli przedwcześnie; mieli po dwadzieścia parę lat.
Matka pani Janiny - Irena Lewandowska - była jedynym dzieckiem Jadwigi i Stanisława, znanego w przedwojennej Bydgoszczy lekarza dentysty. Obie rodziny - Rejewskich i Lewandowskich znały się i utrzymywały kontakty w czasach, gdy gród nad Brdą pozostawał pod pruskim panowaniem.
Dwa lata po śmierci ojca M.ukończył Gimnazjum Klasyczne i rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego.
- Ślub rodziców odbył się w czerwcu 1934 r. w Bydgoszczy. Wtedy tato pracował już w Biurze Szyfrów Oddziału II w Warszawie i miał na swoim koncie rozszyfrowanie Enigmy. Pracował bardzo intensywnie, więc kiedy w 1936 r. miał urodzić się mój brat Andrzej, mama przyjechała do rodzinnego domu. Dziadkowie zajmowali siedmiopokoje mieszkanie przy ul. Dworcowej 10, gdzie miała znakomite warunki - opowiada.
Pani Janina przyszła na świat trzy lata później, również w Bydgoszczy. Przy obu porodach obecny był dr Bernard Chełkowski, kolega jej ojca z gimnazjum.
Wojnę przeżyła w Warszawie, mieszkając z matką i bratem przy ul. gen. Zajączka. Opuścili miasto po upadku powstania. Schronienie znaleźli na wsi pod Skierniewicami.
- W czerwcu 1945 r. przyjechaliśmy do Bydgoszczy. Do naszego domu w stolicy nie mieliśmy po co wracać. Zajęli je dzicy lokatorzy. Mamie w kieszeni pozostał tylko klucz. W mieszkaniu dziadków Lewandowskich też byli dokwaterowani obcy ludzie. Tato wrócił z Anglii w listopadzie 1946 r. Znowu byliśmy razem. Opuściłam Bydgoszcz, gdy w 1956 r. rozpoczęłam studia.
_Pani Janina__poszła w ślady ojca; też ukończyła matematykę.
n
Więcej o rodzinie M. Rejewskiego będzie można przeczytać w książce "Życie Enigmą pisane", którą wydaje Urząd Miasta Bydgoszczy.
HANKA SOWIŃSKA
