
Mariusz Szczubiał, skarbnik miasta: - Skontaktujemy się z posiadaczami altan powyżej 25 metrów kwadratowych. Ustalimy z nimi prawo do zwolnienia z opłat.
(fot. Maryla Rzeszut)
Zmiany dotyczą około 500 właścicieli altan w istniejących na terenie Grudziądza ogrodach działkowych.
Do tej pory zwolnieni z opłaty byli właściciele altan o powierzchni do 25 metrów kw. Od większych już płaciło się podatek. Od wczoraj także altany o zabudowie do 35 metrów kw. są zwolnione z opłaty. Za większe podatek trzeba już uiścić.
- Wkrótce prezydent zaprosi prezesów rodzinnych ogrodów na spotkanie, by omówić wprowadzane zmiany. Analizujemy znowelizowaną ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, w powiązaniu z innymi przepisami. Skontaktujemy się z właścicielami altan o zabudowie powyżej 25 metrów kw., by ustalić z nimi prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości - zapowiada Mariusz Szczubiał, skarbnik miasta.
Przeczytaj również: Co z ogrodami działkowymi?
Nowe przepisy mówią również m.in., że w ciągu roku zarządy ROD muszą zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy pozostaną w Polskim Związku Działkowców, czy też powołają odrębne stowarzyszenie.
Ważne dla posiadaczy ogrodów rodzinnych jest to, że działki będzie można dziedziczyć. W razie śmierci jednego z małżonków prawo do działki, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypadnie drugiemu z nich. Jeżeli małżonek nie miał prawa do działki, może w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci właściciela ogródka, złożyć oświadczenie woli o prawo do działki. Jeśli zgłosi się kilku uprawnionych do dziedziczenia, sprawę rozstrzygnie sąd.
Czytaj e-wydanie »