
Utrata prawa jazdy za jazdę po pijanemu
Jeśli kierowca zostanie skazany za jazdę po pijanemu - powyżej 0,5 promila - sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat. Przy zbiegu przestępstw grozi nawet dożywotnia utrata prawa jazdy.

Utrata prawa jazdy za ucieczkę z miejsca wypadku
Za ucieczkę z miejsca wypadku grozi zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata - może zatem oznaczać nawet 10 lat. Trzeba liczyć się także z karą więzienia i wysoką grzywną.

Utrata prawa jazdy za niezatrzymanie się do kontroli
Niezatrzymanie się do kontroli równa się z minimalnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres 1 roku. By dostać zakaz prowadzenia pojazdów, kierowca musi zostać skazany za przestępstwo niezatrzymania się do kontroli. Przypadkowe niezatrzymanie się do kontroli z powodu nieusłyszenia albo niezauważenia sygnałów policjanta nie musi się aż tak źle skończyć.
Ucieczka przed policją to przestępstwo uwzględnione w Kodeksie karnym zagrożone wysoką karą: Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Utrata prawa jazdy za kierowanie motorówką po alkoholu
Policja może zatrzymać uprawnienia do prowadzenia pojazdów osobie, która kieruje motorówką po spożyciu alkoholu. Jednostki z silnikami polski prawodawca traktuje tak samo jak auta. Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń (Dz.U. z 2021 poz. 2008 z późn. zm): "§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych". Orzeczony może zostać zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, prowadzenie pojazdu mechanicznego traktowane jest jako przestępstwo za które grozi: m.in. grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat.