
Konfiskata auta jako dowodu w sprawie albo zabezpieczenia majątkowego
Samochód zgodnie z obowiązującym prawem może zostać zatrzymany na mocy postanowienia prokuratura lub sądu, jeśli zostanie uznany za dowód w sprawie lub jako zabezpieczenie majątkowe na poczet nieopłaconej grzywny. Zgodnie z art. 217 k.p.k. rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody należy wydać na żądanie sądu lub prokuratora, a w wypadkach niecierpiących zwłoki - także na żądanie Policji lub innego uprawnionego organu.

Konfiskata pojazdu użytego do popełnienia przestępstwa
Prawo przewiduje konfiskatę samochodu. W art. 44 k.k., gdzie w § 2 wskazane zostało, iż Sąd może orzec, a w wypadkach wskazanych w ustawie orzeka, przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa. Sądy obligatoryjnie konfiskują rzeczy pochodzące bezpośrednio z przestępstwa, ale mogą także orzec przepadek przedmiotów, które służyły do jego popełnienia.

Konfiskata, gdy samochód użyto w charakterze broni
Samochód może być wykorzystany do celowego wyrządzenia komuś krzywdy. Może to być umyślne potrącenie pieszego lub zepchnięcie innego pojazdu z drogi. O zatrzymaniu i konfiskacie auta decyduje to, czy w wyniku celowego działania ktoś zginął lub został ranny bądź doszło do strat w mieniu. Sąd może orzec przepadek samochodu jako narzędzia przestępstwa.