Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa aula LO w Nakle odzyskuje blask

Maja Stankiewicz
- Jestem bardzo zadowolony z efektu prac konserwatorskich - zapewnia Paweł Darul, dyrektor LO im. Krzywoustego w Nakle
- Jestem bardzo zadowolony z efektu prac konserwatorskich - zapewnia Paweł Darul, dyrektor LO im. Krzywoustego w Nakle Maja Stankiewicz
Konserwatorzy pracować będą w szkole do połowy listopada

Liceum im. Krzywoustego w Nakle to placówka z tradycjami. Jest najstarszą szkołą w powiecie nakielskim i jedną z najstarszych w kraju. W przyszłym roku "Krzywousty" obchodzić będzie jubileusz. Pięknie odrestaurowana zabytkowa aula szkoły to wspaniały prezent na 140 urodziny.

Trzeci etap, nie ostatni

Specjaliści od konserwacji zabytków na dobre zagościli w szkole. Bo pod warstwami starej farby, podczas remontu, odkryto malowidła ścienne. Najpierw odnowiono, przywracając mu dawny XIX-wieczny wygląd, westybul, czyli przestronną sień przy głównym wejściu do liceum. Po nim przyszła pora na aulę. Zaplanowane na ten rok prace właśnie trwają, zakończyć się mają w połowie listopada.

- To trzeci już etap prac konserwatorskich. Elementy drewniane sufitu są rekonstruowane i częściowo uzupełniane. Przywraca się im pierwotny wygląd. Odtwarzany jest on na podstawie tego, co udało się odkryć - informuje Paweł Darul, dyrektor LO im. Krzywoustego w Nakle. Podkreśla, że prace konserwatorskie prowadzone są w LO już od czterech lat. Dwukrotnie wykonywała je firma Jana Szczurka z Krakowa. Tym razem przetarg wygrała firma z Bydgoszczy.

Grosz do grosza

Źródła finansowania tych prac są co roku te same. Część pieniędzy wykłada Starostwo Powiatowe w Nakle, reszta to dotacja z urzędu marszałkowskiego. W tym roku na renowację auli jest w sumie około 76 tys. zł. Nie wystarczy to, by zrobić wszystko.

- Koniec będzie w przyszłym roku, po uzyskaniu kolejnych funduszy - prognozuje dyrektor Darul. Bo renowacji korytarzy, gdzie także odkryto ciekawe detale, nie planuje się.

- Nie można na korytarzach prowadzić takich typowych prac konserwatorskich ze względu na koszty oraz charakter budynku, który jest funkcjonalny na co dzień. W dodatku korytarze, budowane w innych czasach, są wąskie. Pełna konserwacja mija się z celem. Możliwa jest tylko adaptacja - tłumaczy Paweł Darul.

Dobre miejsce na kulturę

W "Krzywoustym" obserwują postęp prac z zadowoleniem. Warto było w 2010 r. to wszystko zacząć. - Sceptycznie na to niektórzy spoglądali, ale myślę, że efekt zaskoczy wszystkich -mówi dyrektor szkoły. - Nakło zyska piękną salę, w której można będzie organizować różne ciekawe spotkania.

Aulę "Krzywoustego" upodobali już sobie pianiści. Tu odbyły się dwie edycje konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży, który wiosną organizuje w Nakle Niepubliczna Szkoła Muzyczna. Zjeżdżają na konkurs uczniowie szkół muzycznych z całego regionu. Miejsce wymarzone na koncerty. Wszak absolwentem "Krzywoustego" jest Rafał Blechacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska