Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe groby w Grudziądzu odzyskują dawny blask. Odnowiono pomniki dziecięce, lotnika i księdza

(PA)
Dobromir Dombek (z prawej) z Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu z pracownikiem, Michałem Angowskim montowali odnowione ogrodzenie nagrobka czteroletniego Adolfa Czernika.
Dobromir Dombek (z prawej) z Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu z pracownikiem, Michałem Angowskim montowali odnowione ogrodzenie nagrobka czteroletniego Adolfa Czernika. Piotr Bilski
Mogiły są rewitalizowane pod okiem konserwatorów. Udało się je wyremontować dzięki hojności grudziądzan, którzy złożyli datki na ten cel podczas ubiegłorocznej, listopadowej kwesty na cmentarzu w Grudziądzu.

Najwięcej pracy było przy odnawianiu grobu czteroletniego Adolfa Tadeusza Czernika z 1923 roku - oceniają fachowcy.
Co zostało wykonane? - Odrestaurowaliśmy metalowe ogrodzenie przypominające dziecięce łóżeczko. Było w nim sporo ubytków, które uzupełniliśmy. Odtworzyliśmy też lampion, który był elementem płotu. Całość zabezpieczyliśmy antykorozyjnym podkładem i pomalowaliśmy czarną farbą - wylicza Dobromir Dombek z Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu, który zajmował się renowacją.

Ponadto konserwatorzy odnowili płytę nagrobka. Została oczyszczona i zabezpieczona przed wilgocią. - Uwidoczniliśmy też litery naturalnym złotem - dodaje Dobromir Dombek.

Trudności podczas modernizacji fachowcy mieli przy mogile dzieci Baranowskich. - Problem był z cokołem, na którym znajdowała się rzeźba anioła - tłumaczy Dobromir Dombek. - Cokół bowiem był mocno zanieczyszczony i w dodatku pokryty olejną farbą. Usuwanie tego było bardzo czasochłonne. Uzupełniliśmy też litery na płycie pomnika.

Konserwatorzy oczyścili również metalową rzeźbę anioła i nałożyli na nią farbę na bazie cynku imitującą naturalny metal.

Pozostałe dwa groby: księdza i jednocześnie pisarza ludowego Konrada Majewskiego i Wacława Główczewskiego, pilota, który zginął w wypadku lotniczym w 1934 roku, wymagały zdecydowanie mniej pracy. - Musieliśmy tylko wyczyścić nagrobki, uwidocznić litery i zabezpieczyć przed wilgocią - mówi Dobromir Dombek.

- Własnym nakładem finansowym udało nam się odnowić jeszcze jedną mogiłę. Grobowiec rodziny Tadeusza Kaubego, założyciela i przywódcy pomorskiej organizacji konspiracyjnej Rota - zaznacza Paweł Grochowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. - Mieszkańcy Grudziądza wielokrotnie z taką prośbą zwracali się do nas i prezydenta.

Obecnie członkowie TOnZ rozpoczynają przygotowania do listopadowej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów na cmentarzu przy parku. Wytypowano już dwa kolejne, które przejdą generalny remont: Eryka Kuciemskiego z 1916 roku i rodziny Babińskich z 1935 roku.

Na renowację zabytkowych pomników TOnZ wydało w sumie około 70 tys. zł. Rekordowy dochód przyniosła ubiegłoroczna kwesta. Udało się zebrać ponad 20 tys. zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska