https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa renowacja grobu pierwszego wiceprezydenta Grudziądza. Pieniądze są z datków odwiedzających cmentarz podczas Wszystkich Świętych

(PA)
Opracowanie:
W Grudziądzu dbamy o stare, zapomniane groby. Trwają prace przy renowacji nagrobka pierwszego wiceprezydenta Grudziądza
W Grudziądzu dbamy o stare, zapomniane groby. Trwają prace przy renowacji nagrobka pierwszego wiceprezydenta Grudziądza
Zakończyły się prace konserwatorskie nagrobka Włodzimierza Bobrowskiego z 1927 roku. To odremontowany nagrobek w ramach kwesty na ratowanie starych mogił, która odbyła się jeszcze w 2022 roku. Ruszają też prace przy renowacji nagrobka Romana Krobskiego, pierwszego wiceprezydenta Grudziądza, który zmarł w 1935 roku.

Grób Włodzimierza Bobrowskiego, przedwojennego bankiera który zmarł w 1927 roku nie został odnowiony w 2023 roku ponieważ po drodze pojawiły się różne trudności.  "Nie udało się wykonać prac, ponieważ pojawiły się problemy związane z inflacją, pandemią i także musieliśmy zakończyć współpracę z dotychczasowym konserwatorem zabytków i wyłonić nowego, a to nie było takie proste zadanie" - tłumaczył w ubiegłym roku Rafał Heidek, prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Nagrobek Włodzimierza Bobrowskiego, przedwojennego grudziądzkiego bankiera, który zmarł w 1927 roku już został odnowiony
Nagrobek Włodzimierza Bobrowskiego, przedwojennego grudziądzkiego bankiera, który zmarł w 1927 roku już został odnowiony
Facebook/ TOnZ Grudziądz

Pieniądze zostały jednak zabezpieczone i prace zostały wykonane w 2023 roku. W tej chwili już są zakończone. - Czekamy na odbiór - mówi "Pomorskiej" Rafał Heidek.

Ruszyły też roboty związane z konserwacją grobu śp. Romana Krobskiego, pierwszego wiceprezydenta Grudziądza zmarłego w 1935 roku. Na ten cel zbierano fundusze podczas kwesty w listopadzie 2023 roku. Przypomnijmy. Udało się zebrać ponad 28 tys. zł.

Romana Krobski przybył do naszego miasta w 1920 roku. Podjął pracę w magistracie. Kierował miejskim urzędem aprowizacyjnym zajmującym się zaopatrzeniem ludności w żywność. Był naczelnikiem komunalnej kasy oszczędności miasta Grudziądza oraz radcą miejskim. W kwietniu 1922 roku rada miejska powołała go na stanowisko wiceprezydenta Grudziądza. Był pierwszym wiceprezydentem po odzyskaniu niepodległości. Dzięki niemu została podjęta decyzja o wznowieniu działalności Towarzystwa Upiększania Miasta Grudziądza. W lutym 1934 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w październiku 1935 roku po długiej chorobie.

Prace przy odnowie nagrobka Romana Krobskiego mają zakończyć się w listopadzie. Prowadzone są pod nadzorem dr Marka Kołyszko z wydziału historycznego UMK.

Dodajmy, że niebawem tradycyjnie w okolicach Wszystkich Świętych planowana jest kolejna kwesta na cmentarzu farnym na ratunek starym grobom. Jak poinformował Rafał Heidek, jeszcze nie ma wytypowanych konkretnych nagrobków, ale działacze TOnZ-u zastanawiają się czy nie czas ponownie pochylić się nad już odnowionymi, ale podczas pierwszych zbiórek, grobami gdyż niektóre wymagają ponownych prac.

Wkrótce więcej informacji o kweście na cmentarzu podczas Wszystkich Świętych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska