- Od lat uważamy, że na Stary Rynek powinna wrócić stara zabytkowa zabudowa wyburzona przez Niemców w 1940 roku - stwierdza Jerzy Derenda, prezes TMMB.
Stowarzyszenie Unum Principium nie chce natomiast, by w przypadku odbudowania kościoła pojezuickiego na rynku, pełnił on funkcje świeckie. "Jesteśmy przeciwni takim rozwiązaniom. Nieświadomie wpisują się one w specyfikę okresu niewoli narodowej, kiedy to w ramach antypolskiej i antykościelnej polityki zaborców w świątyniach urządzano magazyny, łaźnie miejskie, targowiska" - czytamy m.in. w komunikacie stowarzyszenia.
Nie brakuje też opinii naszych Czytelników o Starym Rynku i zachodniej pierzei. - Skłaniam się do poparcia głosu kurii, że kolejny kościół w tym miejscu jest niepotrzebny. Wartość historyczna i architektoniczna zachodniej pierzei jest co najmniej wątpliwa, a o ikonie miasta, o czym mówią niektórzy, nie ma nawet co wspominać. Mnie podoba się rynek w obecnym kształcie z otwarciem na atrakcyjny przecież ratusz. Popracowałbym raczej nad wschodnią stroną, na której to odbudowane po wojnie kamieniczki bardzo dzisiaj odstają od powszechnych standardów w zakresie staranności odtworzenia, detali architektonicznych - uważa jeden z Czytelników.
"Uważam, że prezydent miasta na siłę zapragnął postawić sobie pomnik jeszcze w trakcie jego kadencji i na siłę chce ten pomysł przeforsować. Po co w takim razie kilka lat temu odnowiono i rozbudowano o jedno skrzydło istniejący ratusz, nie mówiąc już o kosztach? Żeby teraz jakaś budowla ten obiekt zasłaniała?" - to fragment kolejnego głosu.
Nadal czekamy na głosy o zachodniej pierzei i o tym, jak ma wyglądać Stary Rynek: [email protected]